Premier Szydło spotkała się w Krakowie z premierem Orbanem

Polska
Premier Szydło spotkała się w Krakowie z premierem Orbanem
PAP/Stanisław Rozpędzik

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek w Krakowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Jak informowała wcześniej KPRM, tematem rozmowy miał być m.in. unijny szczyt, na którym w przyszłym tygodniu unijni przywódcy omówią kwestie migracji i polityki azylowej.

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów krajów członkowskich UE planowany jest na 15 grudnia. Wśród jego głównych tematów mają znaleźć się migracje oraz unijna polityka azylowa.

 

Jak przekonywał pod koniec listopada wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, możliwe jest, że podczas szczytu uda się doprowadzić do przełomu i wypracować kompromis między krajami członkowskimi w sprawie reformy polityki azylowej.

 

Kary za nieprzyjęcie uchodźców

 

Przedmiotem sporu wewnątrz UE w tej sprawie był dotąd m.in. proponowany pierwotnie przez Komisję Europejską stały system obowiązkowej relokacji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji - kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

 

Europejscy liderzy mają w Brukseli omawiać ponadto kwestie związane m.in. z rynkiem wewnętrznym UE, inwestycjami, problemami socjalnymi, bezpieczeństwem, Brexitem, a także losami umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą w kontekście negatywnego wyniku przeprowadzonego w tej sprawie w Holandii referendum.

 

"To jest Kraków, nie Budapeszt"

 

Przed nieoficjalnymi rozmowami szefowie rządów Polski i Węgier zwiedzili wystawę "Złoty wiek malarstwa węgierskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie, na której można zobaczyć prace z lat 1836-1936.

 

Przed gmachem muzeum na przyjazd szefów państw czekała nieliczna grupa opozycjonistów. Przed przybyciem Szydło głośno krzyczeli: "Wolność, wolność demokracja", "To jest Kraków, a nie Moskwa", natomiast gdy przyjechał Orban, skandowali: "To jest Kraków, nie Budapeszt". Trzymali też duży transparent z napisem "Stop Orbanisation". Później na gmachu muzeum wyświetlili napisy: "Beata Szydło odblokuj wyrok Trybunału Konstytucyjnego" oraz "Dojna Zmiana".

 

 

Najpierw Szydło, potem prawdopodobnie Kaczyński

 

Orban przybył do Krakowa z dwudniową wizytą. W piątek weźmie udział w konferencji naukowej pt. "Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów". Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka - historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

 

Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem.

 

Prawdopodobnie z Orbanem spotka się przy okazji jego wizyty w Polsce również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze