- Jeżeli chodzi o kwestię praworządności - wszystkie organy w państwie powinny działać na podstawie i w granicach prawa, tak stanowi polska konstytucja w jej artykule siódmym, zgodnie z zasadą praworządności. Na podstawie i w granicach praw powinien działać również i w każdym państwie praworządnym i demokratycznym Trybunał konstytucyjny - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent odniósł się w ten sposób do wcześniejszych słów premiera Szwecji Stefana Loefvena, który przed spotkaniem z polskim prezydentem w czwartek w Sztokholmie powiedział, ze szwedzki rząd uważnie przygląda się dialogowi Polski z UE w sprawie procedury kontroli praworządności.

 

- Bliscy przyjaciele mogą ze sobą rozmawiać bez niedomówień i rząd szwedzki uważnie przygląda się dialogowi, jaki Polska prowadzi z UE w ramach procedury kontroli przestrzegania zasad państwa prawa - powiedział Loefven.

 

Zapewnił jednocześnie, że Polska jest dla Szwecji jednym z najważniejszych partnerów handlowych w Europie oraz że mamy ogromne możliwości dalszego rozwoju tej współpracy, która powinna być głębsza i silniejsza.

 

Zaznaczył, że z prezydentem Andrzejem Dudą chciałby porozmawiać o tym, jak można pogłębić dwustronną współpracę naszych krajów i polsko-szwedzkie partnerstwo strategiczne.

 

PAP