Rwanda odrzuca przeprosiny biskupów

Świat
Rwanda odrzuca przeprosiny biskupów
Flickr/ Adam Jones/ CC BY-SA 2.0
Czaszki ofiar ludobójstwa w kościele w Rwandzie

Rząd Rwandy uznał za "głęboko nieadekwatne" przeprosiny episkopatu za udział ludzi Kościoła w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. "Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej. Zważywszy na skalę zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione" - napisał rząd.

 Oświadczenie hierarchów zostało wydane w niedzielę z okazji zamknięcia obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.

 

"Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań" - głosi przesłanie rwandyjskich biskupów, które zostało w niedzielę odczytane w parafiach w całym kraju.

 

"Prosimy o przebaczenie za zbrodnię, która polegała na okazywaniu nienawiści naszym bliźnim z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, lecz zabijaliśmy się nawzajem" - dodano.

 

W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, stanowiących w kraju mniejszość, i umiarkowanych Hutu.

 

"Wiele osób zabito w kościołach"

 

Po masakrze Kościół katolicki w Rwandzie przez lata opierał się próbom podejmowanym przez rząd i stowarzyszenia ocalałych, które chciały zmusić go do przeproszenia za rolę w tej tragedii. Według oficjalnego stanowiska przedstawiciele Kościoła, którzy dopuszczali się zbrodni, działali w pojedynkę.

 

Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic; rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukały schronienia.

 

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na minioną niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.

 

Obecnie około połowy Rwandyjczyków to katolicy; po ludobójstwie wiele osób zwróciło się ku różnego rodzaju Kościołom zielonoświątkowym.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie