Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w zabezpieczeniu obchodów Święta Niepodległości

Polska
Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w zabezpieczeniu obchodów Święta Niepodległości
zw.wp.mil

Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w zabezpieczeniu obchodów Święta Niepodległości. Zdecydowała o tym premier Beata Szydło uzasadniając to przewidywanym 11 listopada "zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego".

"W związku z przewidywanym na terenie kraju zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Żandarmerii Wojskowej, w dniu 11 listopada 2016 r., udzielą Policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - głosi zarządzenie premier, opublikowane w środę w Monitorze Polskim.

 

Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 15 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta. Tego dnia bezpieczeństwa ma pilnować ponad 7 tys. policjantów. Stołeczna policja wystąpiła do KGP o wsparcie ze strony policjantów z innych garnizonów z kraju.

 

Najwięcej uczestników zgromadzą trzy marsze, które przejdą ulicami stolicy.

 

Marsz Niepodległości i inne

 

Według deklaracji organizatorów - Komitetu Obrony Demokracji - w marszu "KOD Niepodległości" ma wziąć udział 100 tys. osób. Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości pod hasłem "Polska bastionem Europy", który - jak deklarują organizatorzy - ma zgromadzić 50 tys. osób.

 

Ponadto na błoniach stadionu PGE Narodowy zaplanowane jest zgromadzenie z udziałem ok. tysiąca osób, zarejestrowane przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości".

 

Żandarmi z uprawnieniami policjantów

 

Zgodnie z zarządzeniem premier, 11 listopada żołnierze ŻW będą mieli w stosunku do cywilów część uprawnień, jakie mają policjanci: będą mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, dokonać kontroli osobistej, a gdy ktoś nie podporządkuje się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych ustawą przypadkach - użyć broni palnej.

 

Na co dzień ŻW jest służbą do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (ale w ściśle określonych przypadkach), a także osób przebywających na terenie należącym do armii.

 

ŻW zabezpieczała też obchody Święta Niepodległości w ubiegłych latach.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze