Ulicą Kaczyńskiej do ronda Kaczyńskiego. Dekomunizacja w Starachowicach

Polska
Ulicą Kaczyńskiej do ronda Kaczyńskiego. Dekomunizacja w Starachowicach
Google Maps

Radni Starachowic (woj. świętokrzyskie) większością głosów zdecydowali w piątek, że część ulicy, która dotychczas nosiła imię Józefa Krzosa będzie nosiła teraz imię Jadwigi Kaczyńskiej, matki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W sumie w mieście radni zmienili nazwy 12 ulic, które miały komunistycznych patronów lub daty kojarzone z poprzednim ustrojem.

Prezydent miasta zaproponował zmianę nazwy ulicy Krzosa na Bankową, zgodnie z wynikiem konsultacji społecznych z mieszkańcami. Józef Krzos był miejscowym działaczem Komunistycznej Partii Polski.

 

Jednak radni Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej zaproponowali na patronkę Jadwigę Kaczyńską, matkę Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Ulica tą można dojechać do ronda prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Banki dostały 200 metrów

 

Nazwa ulica Bankowa została tylko dla około 200 metrów tej ulicy, od skrzyżowania z ulicą Tadeusza Krywki do ronda Antoniego Hedy "Szarego”.

Przedstawiający propozycję PiS Tomasz Andrzejewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że jego ugrupowanie zebrało znacznie więcej podpisów za taka propozycją, niż prezydent miasta za ulicą Bankową.

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości w uzasadnieniu podkreślili zasługi Jadwigi Kaczyńskiej dla Starachowic i dla Polski.

 

"Działała w okupacyjnym harcerstwie"

 

"Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, Honorowa Obywatelka Starachowic, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tu do 1946 roku. Tu ukończyła szkołę średnią, I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki. Działała w Starachowicach, w okupacyjnym harcerstwie. Z synami, małymi bliźniakami Lechem i Jarosławem, późniejszym premierem i prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, przyjeżdżała w wakacje do rodziny w starachowickim osiedlu Orłowo, najczęściej do sióstr Szydłowskich."

 

polsatnews.pl, naszemiasto.pl

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze