Radni wystosowali do swoich ukraińskich odpowiedników oświadczenie.

 

"Nadanie honorowego obywatelstwa Miasta Doliny Stepanowi Banderze, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, uznajemy za sprzeczne z duchem Umowy o współpracy partnerskiej między Miastem i Gminą Nowa Sarzyna i Miastem Dolina" - napisali.

 

Jak podkreślili, sprzeczne jest zwłaszcza z preambułą tej umowy, że współpraca miast będzie się opierać o obowiązujące prawo obu stron (...) oraz na zasadach równości, wzajemnego zrozumienia i zaufania" - napisali polscy radni.

 

Oficjalna odpowiedź z Doliny wciąż nie nadeszła. Jeśli jednak Ukraińcy nie podejmą działań zadowalających radnych z Nowej Sarzyny, rada nie wyklucza, że współpraca zostanie zerwana.

 

"Bohater Ukrainy"

 

- Wysłaliśmy list intencyjny, w którym wyrażamy zaniepokojenie tym, że jako bohatera czczą kogoś, o kim wiemy, że był ludobójcą. Będziemy jednak czekać na reakcję i dopiero wtedy postanowimy, czy i jakie dalsze kroki podejmować - powiedział polsatnews.pl Adam Madej z urzędu miasta i gminy Nowa Sarzyna.

 

W 2010 roku prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem nadał Banderze pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Wobec sprzeciwu Polski i Rosji dekret został uchylony przez sąd. 

 

Rady miejskie wielu miast Ukrainy nadały i nadają Banderze honorowe obywatelstwo.

 

kresy.pl, polsatnews.pl