25 tys. rowerzystów zabrało głos. Sprawdź, co wiadomo o polskich cyklistach

Polska
25 tys. rowerzystów zabrało głos. Sprawdź, co wiadomo o polskich cyklistach
materiały prasowe

60,4 km tygodniowo pokonuje w sezonie wiosenno-letnim rowerzysta w Polsce. Zaskakujące, że najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie i studenci - tak wynika z największego w Polsce badania opinii rowerzystów. Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują użytkownicy w Łodzi.

Wyniki przedstawia raport "Rowerowa Polska", przygotowany przez Fundację Allegro All For Planet 

 

Częściej jeżdżą mężczyźni i mieszkańcy miast

 

Wynika z niego, że 78 proc. polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim to 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej niż ci z małych miejscowości i wsi.

 


Choć zdecydowana większość badanych rowerzystów (93 proc.) korzysta z dwóch kółek w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower w codziennych obowiązkach - jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy.

 

Coraz lepsze drogi rowerowe, ale brak parkingów


Polacy jeżdżą rowerem coraz częściej i chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju. Zmiany, jakie dokonały się w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat pozytywnie ocenia 84 proc. polskich rowerzystów. Najlepszą ocenę wystawiają sygnalizacji świetlnej i oznakowaniom, długości tras i ścieżek rowerowych.

 

Zdaniem badanych rowerzystów w Polsce wciąż brakuje jednak parkingów i stojaków dla rowerów. Zadowolonych z miejsc, gdzie można zostawić rower jest tylko 29 proc. ankietowanych.


Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie wyposażenie roweru. I tak blisko 90 proc. badanych rowerzystów posiada oświetlenie. Z zabezpieczeń do rowerów korzysta średnio 75 proc. badanych, a 70 proc.  posiada w swoim rowerze dzwonek. Częściej te podstawowe elementy wyposażenia roweru posiadają rowerzyści z dużych miast, a także osoby powyżej 40. roku życia. Posiadanie kasku deklaruje 41 proc. rowerzystów.

 

Gdańszczanie najbardziej zadowolonymi rowerzystami


Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola, ale najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina. Średnio przejeżdżają oni aż 70 km tygodniowo.

 

Najbardziej zadowolonymi z warunków jazdy w swoim mieście rowerzystami są Gdańszczanie, a najmniej - mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują rowerzyści z Łodzi - w ciągu roku jest to aż pięć zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów i sześć, których sprawcami są kierowcy samochodów. Najrzadziej świadkami wypadków są cykliści z Olsztyna.

 

 

polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze