Celem konkursu "Opracowanie i wdrożenie programów szkoleń medialnych dla pracowników sądów i prokuratury", było usprawnienie procesów komunikacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Nabór wniosków trwał między 27 lipca, a 18 sierpnia 2016 roku. O granty mogły się ubiegać organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni, przedsiębiorcy, szkoły wyższe, jednostki naukowe oraz Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

 

Rydzyk rozbija bank


Do rozdania było 3 mln zł (85 proc. z Europejskiego Funduszu Społecznego, 15 proc.  z budżetu Skarbu Państwa, bez wkładu własnego). Wpłynęło 12 wniosków. 10 przeszło ocenę formalną. Połowa z nich spełniła wymagane kryteria i uzyskała wymaganą liczbę punktów.

 

Wygrała uczelnia z Torunia. Zdobyła 106 punktów (ze 115 możliwych). Jak uzasadniono: "biorąc pod uwagę alokację dostępną na konkurs (3 mln zł), dofinansowanie przyznano jednemu projektowi". Jako pierwszy wyniki konkursu opublikował serwis bezkompromisowo.pl.

 

Kryteriów nie spełniła Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury


WSKSiM Tadeusza Rydzyka pokonała inne wyższe uczelnie: m.in. Wyższą Szkołę Informatyki Zarządzania i Administracji w Warszawie, Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, czy MDDP Sp. z o.o. Akademię Biznesu. Dziewięcioosobowa komisja uznała, że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury nie spełnia kryteriów konkursu.

 

 

Wyszkolą rzeczników prasowych

 

Toruńska uczelnia opracuje teraz program przygotowania rzeczników prasowych i pracowników biur prasowych sądów i prokuratur, do pełnienia swoich funkcji, przygotowania prezesów sądów i szefów prokuratur (ich zastępców) do kontaktu z opinią publiczną za pośrednictwem mediów. Przeprowadzi szkolenia medialne dla co najmniej ośmiuset uczestników.

 

Co oceniała komisja? M.in. to, czy zgłaszający jest w stanie zaangażować do projektu specjalistów z co najmniej 3-letnim dziennikarskim doświadczeniem w mediach ogólnopolskich, oraz 3-letnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie emisji głosu, komunikacji, wizerunku, prawa prasowego. Zgłaszające się podmioty musiały także wykazać, że posiadają odpowiednie zaplecze.

 

Dług wdzięczności dla o. Rydzyka przekroczył 27 mln zł 

 

W kwietniu ruszył portal, na którym Platforma Obywatelska liczy, ile pieniędzy strona rządowa ofiarowała już fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, określając to jako "spłatę długu za poparcie w wyborach parlamentarnych". Licznik wskazuje obecnie kwotę 27 mln 455 tys. zł.


Ostatnią pozycją jest wsparcie we wrześniu przez NFOŚiGW Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dofinansowaniem w wysokości 285,6 tys. zł dla kierunku "Polityka ochrony środowiska - ekologia i zarządzanie". Wniosek miał poprzeć szef resortu środowiska, który jest jednym z wykładowców na tym kierunku.

 

bezkompromisowo.pl, polsatnews.pl