"Polacy nie żyją IPN-em i CBA" - politolog o konwencji PO

Polska
"Polacy nie żyją IPN-em i CBA" - politolog o konwencji PO
Polsat News

- Zarówno kwestia działalności IPN, jak i CBA to nie są kwestie, które ogniskują myśli Polaków. Myślę, że PO nauczona doświadczeniem ostatnich wyborów oraz sukcesem PiS powinna zdawać sobie sprawę, że wygrywa partia, która ma coś, co czasami nazywa się "słuchem społecznym" - powiedziała w Polsat News prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Marciniak w "Wydarzeniach o 22:00" komentowała niedzielną konwencję krajową PO, podczas której przewodniczący partii Grzegorz Schetyna zapowiedział likwidację IPN i CBA.

 

- Polacy nie żyją IPN-em i CBA. Warto wiedzieć, że ludzie postrzegaj politykę przez filtr doświadczeń codziennych i przez pryzmat zasobności własnych kieszeni - zwróciła uwagę politolog w rozmowie z Jarosławem Gugałą.

 

Jej zdaniem pozytywnym elementem konwencji PO były "przeprosiny partii". - Warto takie przeprosiny kierować do części społeczeństwa, która jest zawiedziona polityką PO - powiedziała prof. Marciniak. Jak dodała "drugim takim elementem, była przedstawiona przez polityków PO modyfikacja programu 500+".

 

 - To coś konstruktywnego, co może przynieść poparcie partii - podkreśliła.

 

"Protest kobiet pokazuje, ze szacunek do inicjatyw obywatelskich to tylko w połowie prawda"

 

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego odniosła się także do kwestii propozycji zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Prof. Marciniak zwróciła uwagę, że "kobiety zostały zaktywizowane, przez fakt, iż do procedowania w parlamencie został dopuszczony jeden projekt obywatelski w tej sprawie, natomiast drugi - mu przeciwny - nie".

 

- Czyli to, co było zapowiadane, że będzie szacunek dla inicjatyw obywatelskich i branie ich pod uwagę, okazuje się, że jest to tylko w połowie prawda - zaznaczyła.

 

W jej ocenie "fakt, iż w polskim parlamencie lewica nie jest obecna, jest na niekorzyść niektórych ugrupowań".

 

- Czarny protest zmobilizuje w większości środowiska liberalne i lewicowe, chociaż, jak pokazują dane wśród wyborców PiS są osoby, które opowiadają się za "Czarnym protestem" - przekonywała.

 

Polsat News

wjk/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze