Minister ds. Brexitu: rząd będzie chronił prawa migrantów z UE

Świat
Minister ds. Brexitu: rząd będzie chronił prawa migrantów z UE
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis zapowiedział, że rząd w Londynie będzie chronił prawa migrantów z krajów Unii Europejskiej. - Nie ma w naszym społeczeństwie miejsca dla siejących nienawiść wobec ludzi, którzy uczynili z tego kraju swój dom - podkreślił w trakcie wystąpienia na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej.

David Davis, uznawany za jednego z najbardziej radykalnych zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, podkreślił jednak, że "jednoznaczny komunikat z tego referendum jest taki, że musimy kontrolować przepływy osób". - Będziemy mieli kontrolę nad swoimi granicami i zmniejszymy liczbę migrantów - obiecał.

 

Jak ocenił, po obu stronach debaty w sprawie Brexitu "jest wiele osób, które chcą kontynuować walkę". - Chciałbym im powiedzieć tak: kampania się skończyła, naród przemówił, decyzja zapadła. Pomóżcie nam wykorzystać szanse, które są przed nami - zaapelował.

 

"Wielka Brytania pozostanie jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych krajów na świecie"

 

Minister podkreślił, że chcąc pozostać globalną siłą gospodarczą, Wielka Brytania będzie "musiała wygrać walkę o najlepsze talenty", dodając, że liczy na to, iż w dalszym ciągu będzie ona jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych krajów na świecie.

 

Odnosząc się do niejasnego po Brexicie statusu prawnego 5 mln obywateli 27 państw unijnych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, Davis powiedział, że rząd premier Theresy May "będzie chronił ich prawa tak długo, jak Brytyjczycy w Europie będą traktowani podobnie". Wyraził pewność, że w tej kwestii "będziemy w stanie się zgodzić".

 

Przed wystąpieniem Davisa premier May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia z UE. Powtórzyła, że wynik referendum w sprawie Brexitu jest nieodwracalny.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze