Zgodnie z ustaleniami, zawartymi 21 września w Mińsku, ukraińskie siły rządowe i separatyści mają wyprowadzić swoje oddziały i sprzęt z trzech stref na linii frontu w Donbasie. Zołote znajduje się w obwodzie ługańskim. Realizację porozumienia nadzoruje misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

- W pobliżu miasta Zołote doszło do wycofania do granic, wyznaczonych przez OBWE. Po otrzymaniu rozkazu (ukraińscy - PAP) żołnierze z punktów obserwacyjnych odeszli do tych granic. Wojskowi przeprowadzili wcześniej rozmowy z miejscowymi mieszkańcami, których zapewnili, że ich nie porzucają i gwarantują im bezpieczeństwo - oświadczył przedstawiciel ukraińskiej armii Wałentyn Szewczenko w telewizji 5. Kanał.

 

- Przedstawiciele OBWE potwierdzili, że po drugiej stronie, separatystów, także wycofano siły na wyznaczoną odległość - poinformował.

 

Trzy strefy wolne od broni

 

Pod porozumieniem o trzech strefach, z których mają być całkowicie wycofani ludzie i broń, podpisali się w ubiegłym tygodniu przedstawiciele grupy kontaktowej ds. Donbasu: Ukrainy, Rosji i OBWE. Później dokument zaakceptowali przywódcy prorosyjskich separatystów.

 

Strefy wyznaczono w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske; mają one liczyć po 4 km kwadratowe powierzchni, a każda ze stron konfliktu ma wycofać swoich ludzi i sprzęt bojowy co najmniej na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji.

 

Porozumienie ma być początkiem realizacji politycznej części mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw.

 

PAP