Resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie; przedstawi projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły; podatek ten będzie wprowadzony 1 stycznia 2017 roku - zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha.


Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

 

Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 miliarda złotych wpływów. Minister nie obawia się że utraci te planowane pieniądze. Przyznał zarazem, że w tym roku dochodów z tego podatku oczywiście nie będzie (wstępnie szacowano je na 300-400 mln zł).

 

W tym kontekście w naszej sondzie na stronie głównej polsatnews.pl pytaliśmy - czy obawiasz się, że mogą się skończyć pieniądze na realizację obietnic PiS? "Tak" odpowiedziało 77,8 proc. głosujących. 22,2 proc. było przeciwnego zdania.

 

- W Polsce będzie straszny wrzask, jak rząd będzie likwidował program rodzina 500+ - przekonywał w programie europoseł Janusz Korwin-Mikke. Z kolei Arkadiusz Mularczyk z Klubu Parlamentarnego PiS uspokajał, że nie ma takich planów.

 

- Nie będzie likwidacji – powiedział Mularczyk. Dodał, że pewnym problemem w Polsce jest to, że "wcześniejszy system dawał duże możliwości wyłudzeń podatkowych", z czym zgodził się Korwin-Mikke. - Ten ostatni rok rządów spowodował pewnego rodzaju dokręcanie śruby, szukanie wszystkich luk – podsumował Mularczyk.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.