- Rada Najwyższa postanawia (…) uznać za nieprawomocne wybory do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej siódmej kadencji, ich wyniki i następstwa prawne, a zatem skład, pełnomocnictwa, akty i decyzje Dumy Państwowej - głosi rezolucja.

 

W poniedziałek ukraińskie MSZ potępiło wybory do Dumy jedynie na zajętym przez Rosję Krymie zapowiadając, że przekaże swoim partnerom zagranicznym listy osób, zaangażowanych w ich organizację.

 

"To podważa legitymację całej Dumy"

 

MSZ w Kijowie powtórzyło, że włączenie ukraińskiego Krymu do rosyjskiego federalnego okręgu wyborczego jest „fundamentalnym naruszeniem” norm prawa międzynarodowego. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

 

- W związku z tym wyniki głosowania i mandaty czterech deputowanych do Dumy Państwowej, którzy zostali wybrani na okupowanym Krymie według systemu większościowego oraz 225 deputowanych, wyłonionych w systemie proporcjonalnym, są godne potępienia i nielegalne, co podważa legitymację całej Dumy Państwowej - głosi oświadczenie ukraińskiej dyplomacji.

 

PAP