Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

"Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy dla pociągów, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki. Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. "Pomarańczarka", "Bociany", "Stańczyk" - wyjaśnia  Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

"Podróż pociągiem okazją do refleksji nad przeszłością"


Być może już niedługo pojedziemy więc w Polskę z "Pocałunkiem", "Awangardą" czy "Rytmem". Wszystkie te dzieła i tendencje sztuki można na co dzień poznawać w gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie.


Nazwanie pociągów imionami bohaterów narodowych i pseudonimami Żołnierzy Wyklętych padła ze strony drugiego partnera akcji - Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.


- Historia i pamięć o przeszłości są niezmiernie ważne, ponieważ budują wspólnotę, kształtują też nasz kod kulturowy - tłumaczy propozycje Jan Józef Kasprzyk,  p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Podróż pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości - dodaje.

 

 

"Deyna" i "Błyskawica" już na trasie


W pierwszej edycji plebiscytu wzięło udział blisko 50 tysięcy osób. Internauci wybrali nazwy takie jak "Kortowo", "Deyna", "Bursztyn" czy "Błyskawica", które jeżdżą w obecnym rozkładzie jazdy. 


Pociągi z nowymi nazwami będą kursować m.in. na trasach: Warszawa - Szczecin, Warszawa - Rzeszów, Katowice - Świnoujście, Szczecin - Olsztyn, Lublin - Bielsko-Biała czy Poznań - Trójmiasto. Składy będą jeździć od nowego rozkładu jazdy 2016/17.


Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 25 września. Wystarczy odwiedzić profil na Facebooku "PKP Intercity. Pociąg do podróży" i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać jedną z trzech propozycji nazw dla każdego z 10 pociągów. Opis wszystkich nazw znajduje się na stronie PKP Intercity.


polsatnews.pl