Parlament Ukrainy potępił w czwartek decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej. Uznał, że określenie jej mianem ludobójstwa jest "upolitycznianiem historii" i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.


Korwin-Mikke przypomniał sankcje, jakie UE nałożyła na Białoruś m.in. za nieprzestrzeganie demokratycznych zasad. Przedstawiciele białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki mają zakaz wjazdu na teren UE. Eurodeputowani Janusz Korwin-Mikke i Robert Jarosław Iwaszkiewicz próbują przeforsować podobną uchwałę w stosunku do polityków ukraińskich.


"Ukraiński parlament się wygłupił"


- Moim zdaniem pochwalanie ludobójstwa jest czymś gorszym niż ewentualne sfałszowanie wyborów - podkreślił Korwin-Mikke. - Będziemy starali się przedłożyć wniosek, żeby Parlament zażądał od Komisji Europejskiej, aby te same kroki, które podjęła w stosunku do dygnitarzy reżimu Łukaszenki, podjęła w stosunku do polityków ukraińskich, którzy pochwalają działania Stefana Bandery – dodał.


Prezes partii KORWiN zaznaczył, że polskie władze nie powinny reagować na uchwałę ukraińskiego parlamentu. - Polski rząd nie powinien nic w tej sprawie robić. Nie ma żadnego powodu, aby polski rząd reagował na to, co robi parlament Ukrainy. Sejm i Senat RP zrobiły rzecz słuszną, parlament ukraiński się wygłupił – powiedział.


"Nie ma powodu by narażać się dla Ukrainy"


- Parlament Ukrainy potępiając lipcową uchwałę Sejmu RP w sprawie ludobójstwa na Wołyniu zadrwił z polskich elit politycznych, które od lat narażają nasze bezpieczeństwo, by ratować Ukrainę. Nie ma powodów byśmy narażali się dla Ukrainy, która nie jest nawet wstanie przyznać się do ludobójstwa i przeprosić za zbrodnie – uważa z kolei Szczepan Barszczewski, lider partii KORWiN na Podlasiu.


- Od lat na Ukrainie gloryfikuje się Stefana Banderę, zbrodniarza i sojusznika Adolfa Hitlera. Politycy PiS-u i PO udawali, że tego nie widzą. W końcu doczekali się jednoznacznej odpowiedzi od Ukraińców. Ciekawe czy wciąż będą mówili, że pada deszcz? - dodał.

 

polsatnews.pl