Incydent między okrętami USA i Iranu w Zatoce Perskiej

Świat
Incydent między okrętami USA i Iranu w Zatoce Perskiej
Zdjęcie ilustracyjne Flickr/U.S. Naval Forces Europe-Africa/CC BY 2.0

Irańskie łodzie patrolowe po raz kolejny dokonały w niedzielę "nękających manewrów" wokół amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS "Firebolt" na wodach Zatoki Perskiej - poinformował we wtorek Pentagon. Do podobnego incydentu doszło pod koniec sierpnia.

Trzy spośród siedmiu irańskich łodzi patrolowych biorących udział w incydencie zbliżyły się na około 500 metrów do niszczyciela, nie odpowiadając na jego wezwania radiowe, a jedna z nich zatrzymała się przed "Fireboltem", zmuszając go do manewru wymijającego - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

 

10 flar w kierunku irańskich łodzi

 

25 sierpnia również na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz, cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały podobnych manewrów wobec niszczyciela USS "Nitze".


Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi. Również wtedy załoga okrętu podjęła bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i zmieniła kurs, aby uniknąć zderzenia.

 

Łodzie elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS)


Za każdym razem łodzie, które prowokowały amerykańskie okręty, należały do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS).


Incydenty takie są tym groźniejsze, że amerykańscy dowódcy "mają prawo uruchomienia procedur samoobrony" - przypomniał Davis.


Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze