Lotnicy nagrodzeni "Błasikami". MON: to prywatna inicjatywa wdowy po generale

Polska
Lotnicy nagrodzeni "Błasikami". MON: to prywatna inicjatywa wdowy po generale
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Podczas gali 10-lecia służby samolotów F-16 w siłach powietrznych RP wdowa po gen. Andrzeju Błasiku wręczyła kilku lotnikom metalową statuetkę z wizerunkiem swojego męża. - W czyim imieniu Ewa Błasik przyznała wyróżnienia i za jakie zasługi - zapytała gazeta.pl rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza.

Gala jubileuszowa odbyła się 26 sierpnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Zdjęcia z uroczystości przedstawiają Ewę Błasik wręczającą metalową figurkę płk Grzegorzowi Ślusarzowi, dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

 

"(...) Pani Ewa Błasik przekazała ufundowane przez siebie statuetki osobom, które przyczyniły się do postawienia pomnika śp. gen. Błasika w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Była to prywatna inicjatywa pani Ewy Błasik. Nadmieniam, że podczas uroczystości odbyło się także odsłonięcie ww. monumentu" - odpowiedział rzecznik MON. 

 

Pomnik upamiętniający gen. Błasika stanął w bazie w Krzesinach.

 

"Oskarżali bezbronnego, niewinnego mojego męża"

 

Wdowa po generale w swoim wystąpieniu wspomniała, jak 10 lat temu w Poznaniu wraz z mężem cieszyła się z przylotu pierwszych dwóch samolotów F-16; Błasik był wówczas dowódcą  2. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

 

- Wracają wspomnienia. 10 lat temu byliśmy razem, wszyscy. Mam na myśli lotniczą rodzinę. Po 10 kwietnia 2010 roku przyszło mi samej bronić honoru poległego dowódcy Sił Powietrznych. Czy tak powinno się zdarzyć? Zostawiam to wam. Spójrzcie sobie w lustro. Zajrzyjcie do swoich sumień. Oficerowie w stalowych mundurach, piloci, to oni oskarżali bezbronnego, niewinnego mojego męża - powiedziała.

 

Wdowa po gen. Andrzeju Błasiku - Ewa Błasik podczas uroczystości, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

 

- Cieszę się, że w naszej ojczyźnie zaszły dobre zmiany. Dobre dla mnie i dla moich dzieci, dla mojej rodziny, że w mojej ojczyźnie, dla której mój mąż poświęcił najlepsze lata swojego życia jest w końcu normalnie - mówiła wzruszona. 

 

Przyznano "Ikary" i "Kordziki"

 

Podczas gali żołnierzy wyróżniono m.in. Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP, Odznaką Honorową Sił Powietrznych oraz wyróżnieniem Zasłużony Żołnierz RP. 

 

Wręczone zostały także statuetki "Ikara". Takim odznaczeniem nagradzani są żołnierze zawodowi, odznaczający się zdyscyplinowaniem, aktywnością społeczną, wnoszący szczególnie duży wkład w szkolenie lotnicze, a także ci, którzy przyczynili się do umocnienia gotowości bojowej jednostek lotniczych. Wyróżnienie to przyznaje Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Statuetki dla odznaczonych pilotów, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

 

polsatnews.pl, gazeta.pl

wjk/luq/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze