- Proces ten zwraca naszą uwagę na coraz bardziej niepokojący trend polegający na celowym niszczeniu dóbr kulturowych podczas konfliktów zbrojnych - podkreślił.

 

Proces Mahdiego rozpoczął się w poniedziałek przed przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Oskarżony przyznał się do winy.

 

Gigantyczne straty

 

Przywódca radykalnego malijskiego ugrupowania Ansar Dine, powiązanego z regionalną organizacją Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu, stanął przed sądem w związku z podejrzeniem, że wydał rozkaz zniszczenia starożytnych grobowców w Timbuktu. Oskarża się go o doprowadzenie do zniszczenia dziewięciu mauzoleów z XI-XII wieku oraz meczetu Sidi Yahia z XV wieku. Obiekty te zostały zdemolowane przez Ansar Dine ze względu na wyznawany przez to ugrupowanie ikonoklazm. Ogółem zniszczono 14 z 16 miejsc pochówku.

 

Jak zaznaczył Ban Ki Mun, tego rodzaju działania są "bezwzględnym atakiem na godność i tożsamość całych społeczności, jak również na ich religijne oraz historyczne korzenie".

 

Położone nad rzeką Niger Timbuktu zostało założone na przełomie XI i XII wieku przez lud Tuaregów. Przez stulecia stanowiło centrum wymiany handlowej między Afryką Subsaharyjską oraz berberyjską i islamską Afryką Północną.

 

W 1988 roku Timbuktu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

PAP