- Zbigniew Ziobro zamienił ministerstwo w agendę polityczną Nowogrodzkiej(tam znajduje się siedziba PiS - red.). To przypadłość tej formacji, która po pierwsze ideologizuje całą politykę przez wyznanie smoleńskie, podporządkowuje sobie prawo i depcze konstytucję, bo Jarosław Kaczyński ma inne życzenia, niż to wynika z przepisów prawa - podkreślił Grupiński w rozmowie z Beatą Lubecką.

 

Skomentował w ten sposób wypowiedź ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego, który po wyroku TK w Telewizji Trwam powiedział: "pan Rzepliński i jego koledzy zafundowali nam teatr marnej jakości, można powiedzieć, że to groteska, kpina z sądu, można powiedzieć, że mamy do czynienia z czystą polityką".

 

Karczewski poza rolą


Jego zdaniem także marszałek Senatu Stanisław Karczewski "wyraźnie wychodzi poza swoją rolę". - Marszałkowie Sejmu i Senatu są marszałkami całego Sejmu i całego Senatu, czyli wszystkich opcji zasiadających w parlamencie. Nie powinno się pokazywać emocji politycznych po jednej stronie - powiedział, odnosząc się do wpisu Karczewskiego na Twitterze, w którym marszałek Senatu skrytykował wczorajszy wyrok TK.

 

 

"Zdania odrębne dotyczyły trybu procedowania, a nie merytoryki"


Komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekający o częściowej niezgodności ustawy o TK z konstytucją, Grupiński nawiązał do zdania odrębnego trzech sędziów.

 

- Troje sędziów wyznaczonych przez PiS podpisało się pod wyrokiem, wszystkich 12 sędziów. Co prawda złożyli zdania odrębne, ale dotyczyły one jedynie trybu procedowania przez TK, a nie merytoryki podważonych przez TK przepisów ustawy, co jest dość symptomatyczne i istotne z punktu widzenia naszej oceny sytuacji - wyjaśnił Grupiński.

 

Polsat News