Zatrzymany w poniedziałek mężczyzna jest obecnie przesłuchiwany przez służby antyterrorystyczne. Zgodnie z francuskim prawem tymczasowy areszt w sprawach dotyczących terroryzmu może potrwać cztery dni.

 

Nieobecny na miejscu zamachu

 

Policja twierdzi, że 21-latek utrzymywał kontakty telefoniczne z dwoma zamachowcami, którzy brutalnie zamordowali 26 lipca księdza podczas porannej mszy w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray niedaleko Rouen. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie. Według śledczych młody mężczyzna nie był obecny na miejscu w dniu zamachu. Chcą jednak ustalić, czy udał się do kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray w dniach poprzedzających atak.

 

Zamachowcy znali się kilka dni

 

26 lipca dwaj 19-letni Francuzi o korzeniach muzułmańskich, Adel Kermiche i Abdel Malik Petitjean, wzięli zakładników w kościele i zamordowali proboszcza. Obaj zamachowcy zginęli na miejscu po interwencji francuskiej policji. W ramach śledztwa zarzuty usłyszał m.in. kuzyn Petitjeana, który według śledczych był świadomy jego planów.

 

Francuskie media informowały, że zamachowcy poznali się zaledwie kilka dni wcześniej dzięki szyfrowanemu komunikatorowi internetowemu.

 

PAP

Podziel się:
Skomentuj: