Dostawa sprzętu wojskowego dla Rijadu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa USA dzięki wzmocnieniu regionalnego partnera Ameryki - poinformowała Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, która nadzoruje sprzedaż amerykańskiej broni za granicę.

 

Głównym dostawcą sprzętu dla Arabii Saudyjskiej będzie firma General Dynamics Corporation.

 

"Sprzedaż ta poprawi interoperacyjność Królewskich Saudyjskich Sił Lądowych z siłami USA, jest także wyrazem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej i modernizację jej armii" - głosi komunikat Agencji zamieszczony na jej stronach i przeznaczony dla Kongresu.

 

Plan sprzedaży sprzętu musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Kongres, który może go odrzucić; deputowani mają 30 dni na ewentualne zablokowanie transakcji.

 

Rijad na czele sunnickiej koalicji

 

Reuters zwraca uwagę, że ta decyzja Departamentu Stanu zapada w okresie, gdy Rijad stoi na czele sunnickiej koalicji, która prowadzi wojnę w Jemenie przy wsparciu sił lojalnych wobec uchodźczego rządu prezydenta Abda ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

 

Koalicja stara się wyprzeć z Sany zbrojny szyicki ruch Huti, wspierany przez Iran; jest jednak krytykowana za to, że ofiarami operacji militarnych są bardzo liczni cywile.

 

PAP