Nowa ustawa już wszystkich zadowoli - marszałek Senatu o pracach nad nowym projektem ustawy o TK, m.in. ograniczy ona przywileje sędziów TK

Polska
Nowa ustawa już wszystkich zadowoli - marszałek Senatu o pracach nad nowym projektem ustawy o TK, m.in. ograniczy ona przywileje sędziów TK
Polsat News

Klub PiS przygotuje nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który ma ograniczyć przywileje sędziów Trybunału, m.in. pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Informację o pracach nad projektem potwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.

W kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.


Według rozmówców, obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Sędziowie będą pozbawieni także możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

 

"To się wpisuje w koncepcję taniego państwa"


Projekt ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.


- To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS - powiedział jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

 

Po pracach zespołu powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego PiS przedstawi propozycję nowych rozwiązań ustawowych ws. Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

Karczewski: nowa ustawa już wszystkich zadowoli


Raport zespołu ekspertów ds. TK składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół Trybunału oraz propozycji dla władzy ustawodawczej, zawartej w 10 tezach. Niektóre z propozycji przewidują, że TK w najważniejszych sprawach orzeka w pełnym składzie, a uchwała Sejmu o wyborze sędziego Trybunału przyjmowana jest większością trzech piątych głosów.


Zespół w raporcie ze swoich prac stwierdza też m.in. brak podstaw prawnych do niedopuszczania przez prezesa TK do orzekania sędziów wybranych przez obecny Sejm. 


- Planujemy, że po wynikach, jakie przedstawił specjalny zespół powołany przez pana marszałka Marka Kuchcińskiego, stworzymy nową ustawę - kolejną, nową od samego początku. I mam nadzieję, że ta nowa ustawa już wszystkich zadowoli i wszystkich usatysfakcjonuje - powiedział Karczewski.


Marszałek zaznaczył, że nie może mówić o szczegółach, bo nie zapoznał się jeszcze z wynikami prac zespołu ekspertów i nie zna ich zaleceń.  

 

"O sprawie nie byłoby głośno, gdyby nie opozycja totalna"


Odniósł się także do informacji, że 11 sierpnia Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. konstytucyjności ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.


- Nie wiem, na podstawie jakich przepisów będzie obradować TK, trudno jest w tej chwili przed orzeczeniem i przed zapoznaniem się komentować ten wyrok i ustosunkowywać się do niego. Mam przypuszczenie, że będzie to robione nie w oparciu o obowiązujące prawo, to po pierwsze, a po drugie, że będzie to znowu decyzja polityczna - powiedział Karczewski.  


- Spór wokół TK toczy się od ubiegłego roku, jest to spór polityczny, tu w Polsce. Mnie jako człowieka funkcjonującego w polityce długie lata bardzo martwi to, że spór polityczny został przeniesiony za granicę, że do naszego wewnętrznego sporu włączają się instytucje międzynarodowe. Jestem przekonany, że sami powinniśmy sobie z tym poradzić - podkreślił.


Jego zdaniem, gdyby nie działania "opozycji totalnej, dla której TK to niestety dobre paliwo do sporu i krytykowania PiS", o sprawie wokół TK nie byłoby tak głośno.

 

Brudziński: przywileje sędziów TK są zbyt "wygórowane"

 

- Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK  - powiedział wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

 

Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".

 

Art. 40 ustawy o TK z czerwca 2015 r. - którą TK stosuje dziś jako podstawę swej działalności - stanowi, że w przypadku przejścia w stan spoczynku albo przeniesienia w stan spoczynku sędziemu Trybunału przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał.

 

Z ustawy o TK z 22 lipca wykreślono art. 40


"Sędziemu Trybunału w stanie spoczynku przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. ostatnio pobieranego wynagrodzenia miesięcznego z wyłączeniem dodatku funkcyjnego. Uposażenie to jest waloryzowane stosownie do zmian wynagrodzenia zasadniczego sędziów Trybunału" - głosi ponadto ten artykuł.


Nowa ustawa o TK z 22 lipca br. stanowi, że "sędzia Trybunału po zakończeniu swojej kadencji przechodzi w stan spoczynku". Nie ma w niej takiego zapisu, jak w art. 40. ustawy z 2015 r. Wchodzi ona w życie 16 sierpnia. 11 sierpnia TK ma wydać wyrok co do jej konstytucyjności.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze