Oceń rok prezydentury Andrzeja Dudy

Polska

- Ja mam czas na zrealizowanie moich zobowiązań. Staram się systematycznie je realizować. Państwo redaktorzy często zachowują się tak, jakby kadencja i praca prezydenta, rządu i parlamentu właśnie się kończyła. Tymczasem ona niedawno się rozpoczęła. Na realizację obietnic wyborczych w przypadku prezydenta jest 5 lat - mówił prezydent Duda w maju w programie "Prezydenci i Premierzy" w Polsat News.

W sobotę mija rok od złożenia przez Andrzeja Dudę przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. 6 sierpnia 2015 roku rozpoczął pięcioletnią kadencję prezydenta RP. Różnie ocenianą i komentowaną.

 

- Inaczej się patrzy na stan państwa będąc kandydatem, a inaczej będąc prezydentem i widząc jakie skutki to przynosi - tak kilka dni temu prezydencki minister Andrzej Dera odpierał w "Graffiti zarzuty opozycji, że projekt prezydenta tzw. ustawy frankowej to wycofanie się Andrzeja Dudy z obietnic wyborczych.

 

- O pierwszym roku prezydentury Dudy mimo szczerych chęci nie można powiedzieć nic dobrego. Widać brak autonomii w działalności pana prezydenta. (...) Jest marionetką w rękach Jarosława Kaczyńskiego i przedłużeniem ręki ministra Macierewicza. Obiecywał, że będzie prezydentem wszystkich Polaków. A on ich nie łączy, tylko kopie rowy. Okłamał swoich wyborców. Najbardziej dobitnym przykładem jest niewywiązanie się z obietnicy pomocy frankowiczom. Paradoksalnie to jedyna zaleta, że tej obietnicy nie realizuje w sposób, jaki zakładały pierwotne założenia - przekonywała w piątek Katarzyna Kalinowska z Nowoczesnej w "Rozmowie Wydarzeń".

 

Przypominamy 10 zobowiązań, które Andrzej Duda przyjął podczas kampanii prezydenckiej:

 

1. Będę prezydentem, który słucha i służy obywatelom;
2. Będę prezydentem dialogu, porozumienia i rozmowy;
3. Będę prezydentem, który przywróci Polakom zaufanie do państwa i poczucie godności;
4. Będę prezydentem, który troszczy się o bezpieczeństwo Polaków;
5. Będę prezydentem, który buduje państwo uczciwe i sprawiedliwe;
6. Będę prezydentem, który z troską i zrozumieniem odnosi się do każdego obywatela;
7. Będę prezydentem Polski przyszłości. Silnego, sprawnego państwa w centrum zjednoczonej Europy;
8. Będę prezydentem Polski dumnej ze swojej historii, swoich przodków i korzeni, Polski, która pamięta i czci swoich bohaterów;
9. Będę prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, kiedy powinien być arbitrem;
10. Będę prezydentem aktywnym, który chce korzystać z inicjatywy ustawodawczej.

 

Napisz, czy Twoim zdaniem prezydent spełnia swoje obietnice wyborcze.

 

polsatnews.pl

 

red/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze