"Oczko" i "Duduś" skazani na 15 lat. Pomogli w zabójstwie mężczyzny w klubie "El Chico"

Polska

Na 15 lat więzienia skazał w środę szczeciński sąd Marka M. pseud. "Oczko" oraz Marka D. pseud. "Duduś" za pomoc w zabójstwie ochroniarzy w klubie w 1995 r. Sąd zwolnił ich z aresztu, gdyż za działalność mafijną w latach 90. skazani odbyli już kary.

Marek M. oraz Marek D. odpowiadali przed Sądem Okręgowym w Szczecinie za pomocnictwo w zabójstwie ochroniarzy z poznańskiej agencji towarzyskiej. W lipcu 1995 r. trzech Rosjan oraz Polak zastrzelili w klubie "El Chico" jednego mężczyznę, a drugiego ranili.


Szczeciński sąd skazał "Oczkę" i "Dudusia" za pomocnictwo w zamiarze ewentualnym. W uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Wojtysiak powiedział, że nie ma wątpliwości co do udzielenia przez mężczyzn pomocy zabójcom.

 

"Zapewnili zabójcom utrzymanie i broń"


- Oskarżeni dostarczyli Rosjanom miejsce zamieszkania, utrzymanie, a także samochód wraz z kierowcą. Przekazali również jedną sztukę broni. W tym kontekście, oskarżeni wysyłając Rosjan do Poznania w celu wykonania określonych zadań, mieli świadomość tego, że pomogli im to zadanie wykonać - wyjaśnił.


- W protokołach sprawy nigdzie nie pada stwierdzenie, że była zgoda na zabijanie. Z kontekstu można domniemywać, że nie to było celem wyjazdu Rosjan, ale morderstwo było dopuszczone - podkreślił sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku.


Sąd uznał, że choć pomoc w zabójstwie miała miejsce 20 lat temu, zeznania świadków są wiarygodne.

 

"Oskarżeni odbyli już karę"


- Sąd ma świadomość konsekwencji wymierzenia kary 15 lat pozbawieni wolności. Oskarżeni mogą złożyć wniosek o orzeczenie kary łącznej. To był czyn popełniony dawno temu i podlega on połączeniu z wcześniejszymi wyrokami. Tym samym oskarżeni odbyli już karę - dodał.


Mężczyźni nie przyznali się do winy. Obrońcy skazanych zapowiedzieli odwołanie od wyroku.


"Oczko" w 2003 r. został skazany na karę 13 lat pozbawienia wolności za kierowanie zbrojna grupa przestępczą. Marek M. ponownie stanie przed sądem za zlecenie w 1997 r. zabójstwa Wiktora Fiszmana, szefa białoruskiej mafii. Poprzedni wyrok 25 lat pozbawienia wolności został uchylony i ma być w tej sprawie kolejny proces.


"Duduś" w 2000 r. został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w grupie przestępczej "Oczki". Sąd wówczas orzekł, że był on najbliżej związany z szefem grupy.

 

Handel narkotykami, wymuszenia rozbójnicze, porwania


Gang, którym kierował "Oczko", działał w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim od 1993 do 1997 r. Zorganizowana przez Marka M. grupa przestępcza handlowała narkotykami, dokonywała wymuszeń rozbójniczych, porwań dla okupu, czerpała też korzyści z przydrożnej prostytucji.

 

Po ogłoszeniu wyroku "Duduś" wyszedł  z sądu  od razu,  "Oczko" odbywa jeszcze tzw. karę zastępczą, w zamian za grzywnę. Jeśli ją zapłaci, także będzie wolny.


PAP, Polsat News

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze