- Tam w obozach dla uchodźców, ale też w miejscowościach w tych państwach, jest prowadzona szeroka akacja humanitarna, przy udziale polskiego rządu. W poniedziałek szef MSZ był z kolejnym transportem, zawiózł pomoc humanitarną dla potrzebujących - zaznaczyła.


Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski przebywał w poniedziałek w Jordanii z jednodniową wizytą; przekazał tam dary dla uchodźców. Waszczykowski odwiedził m.in. prowadzony przez jordański Caritas ośrodek dla uchodźców w Fuhais, na przedmieściach stołecznego Ammanu.


Zwiększenie zaangażowania pomocy humanitarnej


- Dzisiaj przyjęliśmy założenia takiego programu (pomocy humanitarnej) na 2017 rok, w którym piszemy, że będziemy zwiększać zaangażowanie pomocy humanitarnej w kolejnych latach - powiedziała szefowa rządu. Przypomniała też, że środki z budżetu państwa przeznaczone na pomoc humanitarną kierowane są do potrzebujących przede wszystkim w postaci "bezpośrednich transportów" oraz poprzez organizacje pozarządowe.


Premier zaznaczyła też, że Polska jest zaangażowana we wspólny polsko-niemiecki projekt humanitarny. - To też będzie kontynuowane - zadeklarowała. Projekt ten dotyczy odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.


"Umocni pozytywny wizerunek Polski"

 

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło w komunikacie, że kwestia bezpośredniego udzielania pomocy humanitarnej w krajach dotkniętych skutkami wojny domowej w Syrii jest priorytetem rządu. "Dlatego kwota polskiej pomocy humanitarnej udzielanej krajom Bliskiego Wschodu wzrośnie, umocni to pozytywny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jako wiarygodnego donatora" - czytamy w komunikacie.

 

CIR podkreślił też, że niezależnie od nadzwyczajnego zaangażowania w pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie, konieczne jest wypełnienie zobowiązań III Konferencji ONZ ws. Finansowania na rzecz Rozwoju, zakładającej dążenie do osiągnięcia przez Polskę poziomu 0,33 proc. dochodu narodowego brutto, środków przeznaczanych na oficjalną pomoc rozwojową do roku 2030.

 

PAP