Mazurek: do października przyjęcie ustawy obniżającej wiek emerytalny

Polska

Prace w Sejmie nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego rozpoczną się po wakacyjnej przerwie, we wrześniu - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Wyraziła nadzieję, że do października uda się przyjąć ustawę.

Rząd we wtorek pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 roku.

 

- W związku z tym, że rząd wydał pozytywne stanowisko dotyczące prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny chciałam poinformować, że prace rozpoczniemy na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, czyli we wrześniu. Mam nadzieję, że przez wrzesień i październik ta ustawa będzie uchwalona - powiedziała Beata Mazurek. W stanowisku rządu nie ma propozycji powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy.

 

Z kolei rzecznik prasowy resortu finansów Waldemar Grzegorczyk zapewnił, że "w opinii Ministerstwa Finansów przyjęte przez rząd stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej emerytur umożliwia przygotowanie projekt budżetu na 2017 rok z deficytem nie przekraczającym 3 proc. PKB".

 

Prezydencki projekt


Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat bez żadnych warunków. Prace nad projektem toczą się Sejmie, obecnie znajduje się on w podkomisji powołanej przez komisję polityki społecznej i rodziny.
 
Resort finansów proponował wcześniej powiązanie wieku ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę. Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

 

Według Kancelarii Prezydenta, koszt obniżenia wieku emerytalnego w latach 2016-2019 wyniósłby 40 mld złotych. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 rok mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 rok.

 

PAP

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze