"Przytłaczająca większość tureckich sił zbrojonych, która kocha swą ojczyznę, swój naród i swą flagę nie miała absolutnie nic wspólnego z próbą zamachu stanu" - napisano w oświadczaniu.

 

Wynika z niego, że armia po raz pierwszy otrzymała informacje wywiadowcze o trwającym zamachu stanu w piątek o godz. 16 (godz. 15 czasu polskiego), a następnie poinformowała odpowiednie władze.

 

Ukarani "w najostrzejszy sposób"

 

Sztab zapewnił, że "w najostrzejszy sposób" ukarze tych członków armii, którzy są odpowiedzialni "za tę hańbę". Z oświadczenia wynika, że do godz. 16 w niedzielę wszystkie "elementy terrorystyczne zostały stłumione".

 

Dzięki przywódcom politycznym, heroizmowi lokalnych sił bezpieczeństwa i odwadze społeczeństwa "dano niezbędną odpowiedź wężom, które były wokół nas" - napisano w oświadczeniu.

 

85 generałów i admirałów aresztowanych

 

Agencja Anatolia podała, że sądy nakazały aresztowanie 85 generałów i admirałów w związku z ich rolą w zamachu stanu. Kilkunastu wciąż jest przesłuchiwanych.

 

Wśród oficjalnie aresztowanych jest były dowódca tureckich sił powietrznych gen. Akin Ozturk, domniemany przywódca puczu, oraz generał Adem Hududi, dowódca 2. Tureckiej Armii, która zajmuje się zwalczaniem potencjalnych zagrożeń dla Turcji z Syrii, Iranu i Iraku.

 

Według Anatolii we wtorek doradca wojskowy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i członek sił powietrznych podpułkownik Erkan Kivrak został zatrzymany w hotelu w okolicy miasta Serik, w pobliżu miasta Antalya na południu kraju.Zatrzymano go, gdy był na wakacjach. Następnie został przewieziony do Ankary. Nie podano powodów zatrzymania.

 

PAP