Taki odsetek osób zmieniających pracę jest najwyższy w historii badań – ocenili autorzy raportu. - To również najwyższy procent w skali badanych krajów Europy - powiedziała Katarzyna Gurszyńska z Randstad.

 

Według badania najważniejszą przyczyną zmiany pracy było znalezienie lepszych warunków zatrudnienia – tak stwierdziło 44 proc. z tych, którzy znaleźli nowe zatrudnienie. Jedna czwarta (26 proc.) kierowała się "osobistym pragnieniem zmiany". Taki sam odsetek przyznał, że powodem była zmiana w strukturze firmy, co według autorów raportu odczytać można jako raczej zwolnienie, niż odejście pracownika. Jedna piąta (22 proc.) przyznała, że głownym powodem odejścia było niezadowolenie z pracodawcy.

 

Polacy raczej bierni w szukaniu nowej pracy

 

Według badania, tylko co ósmy pytany aktywnie szuka (wysyła życiorys, chodzi na rozmowy kwalifikacyjne, odpowiada na ogłoszenia) nowej firmy, która mogłaby ich potrzebować.

 

- Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12 proc. badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą - raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę - dalsze 20 proc. – ocenia Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych firmy Randstad.


Bardziej aktywne są tu osoby, którę mają umowę czasową lub cywilno-prawną tzw. śmieciową niż "etatowcy". Aż 4 na 10 pracowników tymczasowych aktywnie rozgląda się za nową pracą. 

 

szukanie

 

Pewni znalezienia nowej pracy


Jednocześnie 37 proc. badanych zadeklarowało, że obawia się utraty pracy w najbliższym półroczu - to wzrost o 7 pkt. procentowych od badania sprzed kwartału.

 

Mimo niepewności, co do utrzymania pracy, aż 72 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. procentowe do badania sprzed kwartału) jest przekonanych o tym, że w ciągu półrocza może znaleźć nową, podobną do obecnej pracę, a 77 proc. - jakiekolwiek zatrudnienie.

 

szanse

 

Wśród badanych w krajach europejskich, Polacy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla pracowników w wieku 18-30 lat, o których pracodawcy będą rywalizować - wynika z raportu. O tym, że w najbliższej pięciolatce nadchodzą dla nich świetne perspektywy, przekonanych było 77 proc. pytanych, podczas gdy europejska średnia wynosiła 65 proc.

 

polsatnews.pl; infografika: Randstad