Sekretarz generalny podkreślił, że Rada NATO-Rosja ma do odegrania ważną rolę jako forum dialogu, wymiany informacji, ograniczania napięć i zwiększenia przewidywalności.

 

"Nasza praktyczna współpraca z Rosją pozostaje zawieszona, ale utrzymujemy otwarte kanały politycznego dialogu" - podkreślił w oświadczeniu Stoltenberg.

 

Rozmowy o ukraińskim konflikcie

 

"Nasze dyskusje będą się koncentrować na kryzysie w i wokół Ukrainy i potrzebie pełnego wdrożenia porozumień mińskich. Przyjrzymy się także aktywności wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystości i ograniczania ryzyka, a także sytuacji bezpieczeństwa w Afganistanie" - dodał szef Sojuszu.

 

O tym, że 13 lipca dojdzie do spotkania Rady NATO-Rosja informował w sobotę rosyjski resort obrony. Początkowo Sojusz starał się o zwołanie posiedzenia Rady jeszcze przed warszawskim szczytem, nie udało się jednak uzgodnić terminu spotkania ze stroną rosyjską.

 

 W kwietniu br. odbyło się pierwsze formalne spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO, jednak nie doprowadziło ono do zmniejszenia napięć.

 

PAP