Kontyngent zostanie użyty na mocy podpisanego 17 czerwca 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve. Drugi z nich ma wykonywać zadania w Iraku.

 

Szef MON ocenił, że misja ta "ma szczególne znaczenie, gdyż jest pierwszą tego typu polskich F-16". - Ma za zadanie chronić i wspierać ludność, która jest mordowana i niszczona, codziennie wydana na niebywałe okrucieństwo terrorystów bezwzględnie zwalczających swoich własnych rodaków - oświadczył podczas uroczystości w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego k. Mińska Mazowieckiego.

 

Zadania bojowe, ale bez udziału w walkach

 

Samoloty nie będą brały udziału w walce. Jak powiedział dowódca PKW, ppłk Jatczak, będą wykonywać loty typowo rozpoznawcze nad Irakiem, a materiały zdjęciowe przekazywać dowództwu Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

 

Dopytywany, czy polskie myśliwce będą naprowadzały inne maszyny na cele naziemne, odparł przecząco. - Nie ma dla nas zadań kinetycznych - podkreślił

 

Wskazał również, że to pierwsza misja bojowa samolotów F-16. - Nie bierzemy udziału bezpośrednio w walce, aczkolwiek będziemy latali nad terytorium nieprzyjaznym i procedury są takie, jakbyśmy latali na zadania bojowe - powiedział.

 

Nawet pięć tankowań w trakcie podróży

 

Dodał, że dla lotników misja będzie okazją, by sprawdzić się w nowych warunkach - wysokich temperatur, dużego zapylenia, innego terenu. - Zyskamy ogromne doświadczenia, będziemy mieli pewnie wiele wniosków do wdrożenia - ocenił.

 

Zasadnicza grupa żołnierzy wylatuje z kraju dziś. F-16 jutro. Ich podróż ma potrwać 6-7 godzin. W czasie lotu będą tankować cztery lub pięć razy. Tankowiec dostarczyli Holendrzy.

  

Około 130 żołnierzy i 4 samoloty F-16

 

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu - red.) będzie liczyć ok. 130 żołnierzy i pracowników wojska. W jego składzie znalazł się głównie komponent powietrzny z czterema wielozadaniowymi samolotami wielozadaniowymi F-16. Jak wcześniej informowano F-16 dotrą do Kuwejtu 5 lipca. 

 

Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska - do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku. 

 

Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

 

PAP,  polsatnews.pl, wideo: Polsat News, fot: PAP/Przemysław Piątkowski