390 mld zł kredytów mieszkaniowych mają do spłacenia Polacy

Biznes
390 mld zł kredytów mieszkaniowych mają do spłacenia Polacy
portpraski.pl

Co drugi dorosły Polak ma do spłacenia kredyt. Ponad 15 mln osób ma do spłaty łącznie prawie 549 mld zł, z czego ponad 71 proc. (391 mld zł) stanowi kwota zaciągnięta na zakup mieszkania lub domu - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Kredyty hipoteczne spłaca 3,5 mln osób.

Najwięcej na zakup nieruchomości pożyczył statystyczny mieszkaniec województwa mazowieckiego - średnia kwota do spłaty w tym regionie to ponad 173 tys. zł. Najniższa średnia wartość przypada na osoby mieszkające w województwie podkarpackim 74,5 tys. zł.


Jak wynika z danych BIK, w I kwartale tego roku wartość podpisanych umów na kredyty mieszkaniowe wyniosła 10 mld zł i była, mimo niższej liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych była o 5,7 proc wyższa niż w I kwartale 2015 roku. Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 213  tys. zł, była o 2,5 tys. wyższa niż przed rokiem.


Mieszkania spłacają głównie osoby w średnim wieku


Najwięcej kredytów mieszkaniowych mają osoby w wieku 35–44 lat i na tej grupie osób ciąży prawie połowa kwoty do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych. Dla porównania jedna na cztery osoby w wieku 35–44 lat ma kredyt mieszkaniowy, a tylko mniej niż jedna na sto osób w wieku 18–24 lat. Spłaca też taki kredyt co szósta osoba w wieku 25-34 lat.

 

wiek

 

Inne kredyty do spłacenia; ubyło walutowych


Posiadacze kredytów mieszkaniowych są też obciążeni innymi kredytami, jeśli dodać je do sumy hipotek, łącznie z nimi mają do spłacenia ponad 424 mld zł. W tym jest 26 mld zł kredytów konsumpcyjnych (6 proc. tej sumy), a z kart kredytowych i limitów w koncie odpowiednio 3,6 mld zł oraz 3,2 mld zł (dające po 1 proc.).


Według danych BIK w I kwartale tego roku zmniejszyła się o 10 tys. liczba Polaków posiadających kredyty walutowe.


"Głównie w wyniku całkowitej spłaty zadłużenia. Na złote przewalutowano również 312 kredytów tzw. przeterminowanych, prawdopodobnie w związku z postawieniem kredytu w stan wymagalności. W I kwartale 2016 roku przewalutowano w tym trybie kredyty z saldem 172 mln zł" -  napisano w raporcie.

 

polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze