Jeśli będzie konieczność, szlabany na A4 w czasie ŚDM będą podnoszone

Polska
Jeśli będzie konieczność, szlabany na A4 w czasie ŚDM będą podnoszone
Minister Andrzej Adamczyk fot. PAP/Marcin Obara

- Jest uzgodnione porozumienie z koncesjonariuszem autostrady A4, na mocy którego będą podejmowane działania, które mają rozładować pojawiające się zatory komunikacyjne na punktach poboru opłat - poinformował szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapewnił, że budżet państwa nie poniesie z tego tytułu żadnych wydatków ani żadnych obciążeń.

Wiceszef resortu infrastruktury Jerzy Szmit wyjaśnił, że tam, gdzie będzie konieczność, szlabany będą na autostradzie A4 będą podnoszone. Dodał, że wypracowany jest harmonogram podnoszenia bramek w konkretnych dniach i godzinach, ale nie podał szczegółów tego harmonogramu.

 

Wiceminister podkreślił, że w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwość podniesienia bramek na dłużej. Jednak - jak powiedział - resort nie chce otwierać bramek na stałe, bo to uszczupla wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Porozumienie na czas Światowych Dni Młodzieży

 

Resort infrastruktury i budownictwa od grudnia zeszłego roku prowadził ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - zarządzającą odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem - rozmowy na temat działań możliwych do wdrożenia w okresie ŚDM w celu usprawnienia ruchu na tym odcinku autostrady. W połowie czerwca MIB poinformowało, że zawarto porozumienie między resortem a spółką Stalexport Autostrada Małopolska, które zakłada możliwość otwierania bramek na autostradzie A4 podczas Światowych Dni Młodzieży.

 

- Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja ŚDM przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu - informował wówczas resort.

 

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze