Na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym spoczywają strzelcy siczowi Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. Po podpisaniu w 1921 r. pokoju ryskiego między Polską a sowiecką Rosją i sowiecką Ukrainą, podkomendni Petlury zostali internowani, m.in. w podprzemyskich Pikulicach, gdzie większość z nich zmarła na tyfus i została pochowana na przemyskiej nekropolii, w zbiorowej mogile. W niedzielę modlono się w ich intencji.


Są tam także dwa zbiorowe groby ukraińskich powstańców, którzy w styczniu 1946 r. i maju 1947 r. zginęli w Birczy i Lisznej. Kilkanaście lat temu z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zostali ekshumowani i przeniesieni na przemyski cmentarz wojenny.


"Nie identyfikowali się z żadną grupą"


Jak poinformowała oficer prasowy przemyskiej policji podkom. Bogusława Sebastianka, policja rozdzieliła uczestników procesji od osób, które zakłócały uroczystości.


- Kilkadziesiąt osób wtargnęło na jezdnię i usiłowało zatrzymać przemarsz procesji. Policjanci weszli między nich i rozdzielili. Nie było konieczności używania siły - poinformowała Sebastianka.


Pytana o to, kim były osoby zakłócające powiedziała, że policja ich wylegitymowała, zna ich personalia, ale nie identyfikowały się one z żadną grupą.


- Będziemy ustalać motywy działania tych osób, przeanalizujemy materiał dowodowy. Gdy okaże się, że doszło do złamania prawa, postawimy zarzuty - dodała.


Mogiły członków UPA


Zdaniem prezesa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy, który brał udział w uroczystościach, wśród zakłócających procesję były osoby w koszulkach Młodzieży Wszechpolskiej. Mieli oni wykrzykiwać obraźliwe hasła pod adresem uczestników procesji.


- Uroczystości upamiętniające naszych bohaterów, strzelców siczowych sięgają lat 20. ubiegłego wieku, z przerwą w okresie PRL. Nigdy jednak nie budziły kontrowersji. Dopiero teraz pewne środowiska wykorzystując cynicznie fakt, że na cmentarzu tym znajdują się mogiły członków UPA, usiłują wywołać konflikt polsko-ukraiński - mówił Tyma.


Podkreślił, że osoby te pomijają milczeniem fakt, że mogiły te znajdują się tam "całkowicie legalnie". Ponadto niedzielne modlitwy były w intencji żołnierzy zmarłych w obozie na tyfus.


Poturbowali starszego mężczyznę


Według naocznego świadka zdarzenia, dziennikarza chcącego zachować anonimowość, doszło do siłowych przepychanek: napastnicy szarpali się z kilkoma uczestnikami procesji; jednego z nich, około 60-letniego mężczyznę, poturbowali i podarli mu koszulkę.


Świadek dodał, że wśród zakłócających procesję byli miejscowi pseudokibice, ale też osoby identyfikujące się ze środowiskiem narodowców. Mieli ze sobą transparenty, m.in. „Banderowcy i ich zwolennicy przecz z Polski”, czy nawiązujące do rocznicy rzezi wołyńskiej.

 

 

 

 

PAP, Fot. PAP/Darek Delmanowicz