Pomysłodawcami projektu są Wojciech Mazur, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP we Wrocławiu oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród. To właśnie oni rok temu zaczęli starania o dofinansowanie projektu ze środków funduszu leśnego.


- Wiadomo, że psy mogą pomagać w wyszukiwaniu drzew zasiedlonych przez pachnicę, dlatego chcemy skorzystać z ich pomocy - zaznacza Wojciech Mazur.

 

Leśnicy założyli hodowlę rzadkiego gatunku


Pachnica dębowa to dość duży, ok. 3 cm długości czarny chrząszcz. Żyje w starych, zmuszałych drzewach, a odżywia się wypełniającym je próchnem. Poza tym pachnica dębowa, jak sama nazwa wskazuje, wydziela dość charakterystyczny zapach. Właśnie ta woń miałaby naprowadzać przeszkolone psy na trop chrząszcza.


Wniosek złożony w ubiegłym roku przewidywał nie tylko szkolenie czworonogów, ale również stworzenie hodowli ex situ pachnicy dębowej, czyli poza miejscem jej występowania. Po uzyskaniu niezbędnych zgód, w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Żmigród stworzono hodowlę tego rzadkiego owadziego gatunku.

 

Samice odławiane syntetycznym feromonem


Pachnica dębowa jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, a także jest chroniona Dyrektywą Siedliskową UE 92/43/EWG jako gatunek priorytetowy. Jej występowanie na danym terenie może być podstawą do wyznaczenia sieci Natura 2000.


Larwy i owady do hodowli - za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - trafiły z siedlisk naturalnych. Zostały pozyskane w drzewostanie Nadleśnictwa Miękinia, który został zniszczony przez huragan w lipcu 2015 r., a zapłodnione samice odłowiono za pomocą sztucznych pułapek na syntetyczny feromon.

 

Utworzona w ten sposób hodowla pachnicy dębowej ma służyć nie tylko jako obiekt edukacyjny dla szkolących się psów, ale również jako miejsce, w którym będzie można rozmnażać chrząszcza.

 

 

Instruktorzy psów poszukiwani


Obecnie nadleśnictwo poszukuje instruktorów szkolących psy, którzy wzięliby udział w projekcie. Poprzedni przetarg został unieważniony, ponieważ oczekiwania finansowe przekraczały zaplanowane przez nadleśnictwo środki. Jak wyjaśniają przedstawiciele wrocławskiej dyrekcji LP w trakcie trwania projektu chcą wyszkolić od czterech do sześciu psów. Szkolenia, jak przewiduje Nadleśnictwo Żmigród, będą prowadzone nieodpłatnie.


polsatnews.pl