Rzecznik MON: bezpieczeństwo żołnierzy będzie zapewnione w najwyższym stopniu

Polska
Rzecznik MON: bezpieczeństwo żołnierzy będzie zapewnione w najwyższym stopniu
PAP/Jakub Kamiński

Polska wysyła kontyngenty do Iraku i Kuwejtu po rekonesansie miejsc, w których będą stacjonować. - zapowiedział w środę rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Jak dodał, misja będzie miała charakter obserwacyjny i szkoleniowy.

Posłowie w środę wysłuchają informacji rządu w sprawie szczegółów zaangażowania Sił Zbrojnych RP w misje wojskowe, które mają być prowadzone poza granicami Polski, na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie.

 

Informację przedstawi wiceminister Tomasz Szatkowski. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz powiedział dziennikarzom w Sejmie, że minister Antoni Macierewicz nie mógł pojawić się w Sejmie, ponieważ razem z premier Beatą Szydło bierze udział w Berlinie w polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które dotyczą m.in. szczytu NATO.

 

Rzecznik MON zaznaczył, że wiceminister Szatkowski koordynuje pion zajmujący się m.in. wysyłaniem żołnierzy na misje.

 

- W działania przeciwko Państwu Islamskiemu zaangażowany jest cały Sojusz Północnoatlantycki. Każde państwo w jakiś sposób bierze udział w tym, żeby zwalczać terrorystów, którzy dokonują zbrodni ludobójstwa, zwłaszcza na ludności chrześcijańskiej. Ponad 60 państw jest w ten konflikt zaangażowanych - powiedział Misiewicz.

 

Zaznaczył, że Polska wysyła kontyngenty do Iraku i Kuwejtu po rekonesansie miejsc, w których będą stacjonować.

 

- Mamy sprawdzone te miejsca. Bezpieczeństwo żołnierzy będzie zapewnione w najwyższym stopniu. To są takie miejsca, żeby nic im nie groziło, a same misje będą wyłącznie obserwacyjne i szkoleniowe. Nawet wojska specjalne, które zostaną wysłane, będą zajmowały się szkoleniem sztabów milicji chrześcijańskiej, głównie w Iraku - powiedział.

 

Postanowienie o wysłaniu wsparcia koalicji

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

 

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

 

Wniosek o informację rządu w tej sprawie złożył klub PO.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze