Do rekordu ciepła dla całej Grenlandii brakowało 1,1 stopnia Celsjusza, zaś dla wyspy Nuuk tylko 0,1 stopnia. Mieszkańcy miasta i tak mogą mówić o szczęściu, bo w porcie lotniczym na obrzeżach Nuuk słupki rtęci wskazały w cieniu 24,8 stopnia Celsjusza.

 

W czerwcu powinno być 7 stopni ciepła

 

Grenlandia jest jednym z najszybciej ocieplających się obszarów na naszej planecie. W ostatnich dniach średnia dobowa temperatura była nawet o 12 stopni wyższa od normy wieloletniej. Zazwyczaj w czerwcu w najcieplejszej porze dnia jest tam nie więcej niż 7 stopni.

 

 

 

Nic więc dziwnego, że rdzenni mieszkańcy wyspy o upale mówią, gdy temperatura zaczyna przekraczać 20 stopni. Gdy jest 25 stopni, upał określany jest jako ekstremalny.

 

Lokalni mieszkańcy w ostatnich dniach narzekali na przemęczenie i przegrzanie. Miejscowe media ostrzegały przez przemęczaniem się, zalecały częste picie chłodnych napojów oraz unikanie przebywania w pełnym słońcu.

 

Na Grenlandii panuje klimat polarny, a na wybrzeżach subpolarny. Najcieplej jest w południowo-zachodniej części wyspy. Średnia temperatura w tym rejonie w styczniu wynosi - 7 stopni Celsjusza, zaś lipcu tylko 10 stopni.

 

twojapogda.pl