Nieco później - już w pełnym słońcu - brytyjska królowa przejechała wzdłuż alei w odsłoniętym samochodzie, pozdrawiając wraz z 95-letnim mężem, księciem Filipem, zgromadzonych poddanych. Za nimi jechali książę William i księżna Kate, a także książę Harry, którzy wcześniej przechadzali się po terenie pikniku, osobiście witając się z gośćmi.

 

Po przejeździe królowej zaprezentowany został bogaty program artystyczny, który był transmitowany na żywo w BBC i telewizjach informacyjnych w całej Wielkiej Brytanii i w wielu byłych brytyjskich koloniach.

 

Niedzielne wydarzenie zakończyło oficjalne obchody 90. urodzin brytyjskiej królowej. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, kiedy w katedrze św. Pawła w Londynie odprawiono mszę w jej intencji.

 

Ta ceremonia była również połączona ze skromnymi obchodami 95. urodzin księcia Filipa. W sobotę z kolei 1,6 tys. żołnierzy i 300 koni przemaszerowało w pokazie "Trooping the Colour" przez aleję łączącą Trafalgar Square z królewskim Pałacem Buckingham. Do połowy lat 80. sama królowa brała aktywny udział w przemarszu, jadąc konno.

 

Prywatne obchody - zgodne z realną datą urodzin - odbyły się 21 kwietnia. Tradycję organizowania oddzielnych prywatnych i oficjalnych obchodów urodzin brytyjskich monarchów zapoczątkował w 1748 roku Jerzy II. Data jego urodzin wypadała w niesprzyjającym licznemu udziałowi publiczności listopadzie, więc przesunął obchody na wiosnę, łącząc je właśnie z paradą "Trooping the Colour".

 

PAP