Woda kolońska tylko w małych butelkach. Tak w Rosji spróbują zmniejszyć alkoholizm

Świat
Woda kolońska tylko w małych butelkach. Tak w Rosji spróbują zmniejszyć alkoholizm
Flickr/Brian

Urzędnicy w Republice Komi w północno-wschodniej części Rosji chcą wprowadzić federalny zakaz sprzedaży perfum i wody kolońskiej w dużych opakowaniach. Mają nadzieję, że dzięki temu uda im się powstrzymać mieszkańców od picia perfum jako taniej alternatywy dla wódki. Według autorów pomysłu, buteleczki z perfumami mają mieć pojemność nie 50 ml lecz 10 ml i być droższe niż "tradycyjny" alkohol.

Themoscowtimes cytuje opinie miejscowych urzędników, że "podwójne zastosowanie" produktów na bazie alkoholu - perfum, leków, środków czystości - jest najczęstszą przyczyną zatruć w refgione.

 

W Republice Komi jest wysoki odsetek alkoholików, a nadużywanie alkoholu jest tu jednym z głównych powodów śmiertelności. Według danych rosyjskiego rzecznika praw konsumentów, liczba zgonów spowodowanych przewlekłym alkoholizmem  w 10 miejscowościach w regionie przewyższa średnią krajową.

 

Ministrowie republiki nie wykluczają też podjęcia działań, które doprowadzą do zmiejszenia zawartości alkoholu w perfumach i innych produktach "podwójnego zastosowania".

 

themoscowtimes.com

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze