- Państwo nie jest w stanie bronić ludzi w rozsądny sposób przed rasistowskimi atakami - powiedziała Caliskan na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Jak podkreśliła, liczba rasistowskich ataków jest najwyższa od powstania Republiki Federalnej Niemiec w 1949 roku.

 

Pięciokrotny wzrost liczby ataków na ośrodki imigrantów

 

Z raportu opublikowanego przez AI wynika, że w zeszłym roku doszło do 22 960 przestępstw popełnionych z pobudek skrajnie prawicowych, co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Liczba ataków na ośrodki dla uchodźców zwiększyła się pięciokrotnie - ze 199 w 2014 r. do 1031 w 2015 r.

 

W pierwszych miesiącach tego roku policja zarejestrowała ponad 4,6 tys. przestępstw popełnionych przez osoby związane ze skrajną prawicą oraz prawie 350 ataków na ośrodki dla imigrantów.

 

Rasistowska policja?

 

Liczący ponad 80 stron raport opiera się na danych policji, rozmowach z ofiarami ataków, adwokatami, pracownikami administracji publicznej i przedstawicielami organizacji obywatelskich.

 

Amnesty International wezwała niemiecki rząd, by zlecił zbadanie przez niezależną instytucję skali postaw rasistowskich w niemieckim wymiarze sprawiedliwości, przede wszystkim wśród policjantów.

 

PAP