Biało-czerwoni przylecieli we wtorek do La Baule po dwóch meczach towarzyskich. Najpierw ulegli w Gdańsku Holandii 1:2, a w poniedziałek zremisowali w Krakowie z Litwą 0:0. Mimo tych wyników trener kadry zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami we Francji, że nie powodów do obaw.

 

- Jestem pewien, że zawodnicy będą świetnie przygotowani do turnieju. Po to ciężko pracowaliśmy, aby się tutaj znaleźć. Świadomość piłkarzy była naszą dużą siłą w eliminacjach. Mecze towarzyskie, również te dwa ostatnie, nie zburzyły naszego spokoju. Kadra wie, do czego dąży. Z pewnością przystąpimy optymalnie przygotowani do Euro. Z dużym optymizmem. Wierzę głęboko, że te mistrzostwa będą udane, ale spokojnie. Pokora, jak to mówią, jest matką sukcesu - podkreślił Nawałka.

 

O podejściu do turnieju z pokorą mówił także obecny na konferencji Robert Lewandowski:

 

- Zdajemy sobie sprawę jak będzie ciężko z Irlandią Niemcami czy Ukrainą. Grupa jest ciężka - powiedział Lewandowski i dodał: Nie ukrywam, że dobry start z Irlandią ułatwiłby nam drogę, ale wiemy też, że oni ostatnio grali dobrze, nie tracili bramek i są na topie, linii wznoszącej.

 

W meczu z Litwą kontuzji doznał jeden z kluczowych graczy kadry Kamil Grosicki.

 

- Kamil ma kłopoty ze stawem skokowym. Cały czas jest poddawany diagnozom. Mamy nadzieję, że będzie gotowy na Irlandię Północną. Czy za długo grał z Litwą? To jest ryzyko zawodu, wszystkiego nie da się przewidzieć. Miał grać 70-80 minut. Zresztą chciał się doskonale przygotować do tego turnieju. Planowaliśmy, aby ta dyspozycja była odpowiednia na mecz z Irlandią Północną, właśnie poprzez przygotowanie startowe. Wspieramy Kamila, mamy nadzieję, ze kontuzja nie jest na tyle poważna, aby wyeliminować go z niedzielnego spotkania. Jesteśmy dobrej myśli - zaznaczył.

 

Jak dodał, jeżeli będzie istniało ryzyko pogłębienia urazu, Grosicki nie zagra przeciwko Irlandii Północnej.

 

- To, czy Kamil będzie gotowy, zależy od postępów w leczeniu i jego organizmu. To zdrowy człowiek, u niego bardzo szybko leczy się kontuzja. Jeżeli jednak pojawi się ryzyko zagrożenia dalszej gry Kamila, to oczywiście nie wystąpi w niedzielę. Spokojnie, jeszcze mamy kilka dni. Zobaczymy, jak będzie przebiegało leczenie - podkreślił selekcjoner.

 

Adam Nawałka pytany o faworytów turnieju podkreślając, że wierzy w polska ekipę wyliczał: - Wiele drużyn kandyduje do tytułu: Francja, Hiszpania, Niemcy, Włosi, Anglicy, Belgowie. Poziom jest wyrównany.

 

Euro 2016 rozpoczyna się 10 czerwca, a biało-czerwoni rozpoczną swój udział dwa dni później, gdy w Nicei zagrają z Irlandią Północną. Ich kolejnymi rywalami w grupie C będą Niemcy (16 czerwca w Saint-Denis) i Ukraina (21 czerwca w Marsylii).

 

PAP, polsatnews.pl