- UNHCR otrzymuje raporty o ofiarach wśród cywilów zabitych w wyniku silnych ostrzałów w centrum Faludży - powiedział na konferencji prasowej rzecznik UNHCR William Spindler. - Pojawiają się także doniesienia, że w centrum Faludży Państwo Islamskie (IS) używa setek rodzin jako żywych tarczy.


Dane te pochodzą z relacji ludzi, którzy uciekli z Faludży z powodu ofensywy irackiej armii. Celem ataku irackich sił jest wyparcie dżihadystów z okupowanego od 2014 roku miasta. W poniedziałek agencja AFP informowała, że w Faludży uwięzionych jest ok. 50 tys. cywilów.


Z danych UNHCR wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia z miasta uciekło ok. 3,7 tys. osób.


Islamiści odparli atak irackiej armii


W poniedziałek, po zacieśnieniu okrążenia wokół Faludży, elitarne siły irackie, wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję i irackie lotnictwo, wkroczyły do miasta. Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w irackiej armii, bojownicy IS całą noc zaciekle walczyli i odparli atak wojska na południowe dzielnice Faludży.


Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku nadal znajdującego się pod kontrolą IS.