Gościem honorowym imprezy są Węgry ze względu na rozpoczynający się w Polsce Rok Kultury Węgierskiej, a gościem specjalnym - Katalonia ze światową gwiazdą tamtejszej literatury, aspirującym do Nobla Jaume Cabré na czele.

 

- Bardzo cenię polskich czytelników. Moje powieści to gotowe obrazy. Nie jestem tylko pisarzem, zaczynałem jako scenarzysta, więc buduję w swoich powieściach sceny. Mieszam je, jak w filmie - powiedział Cabré Polsat News.

 

Bozzetto - słynny szkic Michała Anioła

 

W sobotę i niedzielę w ramach akcji "Warszawski Weekend Rodzinny na płycie Stadionu na zwiedzających będą czekały leżaki pod parasolkami, kawiarenka, program literacki. Hitem  targów  ma szansę stać się "Bozzetto. Klątwa" Austriaka Gerda J.Schneeweisa. To powieść  przypominająca bestseller "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.

 

Opowiada o słynnym  szkicu na desce , który miał wykonać Michał Anioł. Artysta rozpoczynał wówczas prace nad Sądem Ostatecznym - freskiem z Kaplicy Sykstyńskiej.

 

W istnienie szkicu wątpią historycy sztuki. Schneeweis przekonuje, że w jego książce jest 90 procent prawdy.

 

W zeszłym roku Warszawskie Targi Książki były drugą najpopularniejszą imprezą w Polsce. Stadion odwiedziły wówczas 72 tysiące osób.

- Wyprzedziły nas tylko targi samochodowe w Poznaniu z wynikiem 99 tys. osób - powiedział dyrektor Warszawskich Targów Książki Jacek Oryl.

 

Tym razem powinno być jeszcze lepiej. Z każdym rokiem impreza przyciąga bowiem coraz więcej osób.

 

Polacy nie czytają 

 

Z popularnością Targów mocno kontrastuje poziom czytelnictwa w Polsce. W ostatnich latach nie wzrasta on, mimo iż od 2012 roku na promocję czytelnictwa wydano 268 mln - poinformowała miesiąc temu Najwyższa Izba Kontroli. W ub.r. liczba osób nieczytających książek w naszym kraju wynosiła aż 63 proc.

 

polsatnews.pl