Neumann zarzucił rządzącym, że "okłamują swoich sojuszników". - Kłamaliście w Parlamencie Europejskim, okłamujecie Komisję Europejską, okłamujecie naszych sojuszników w Stanach Zjednoczonych, to jest wasza polityka zagraniczna. Za chwilę nikt nie będzie się z wami spotykał. - zaznaczył.


"Złoty mercedes symbolem waszych rządów"


Nawiązał też do ubiegłotygodniowej wypowiedzi w Sejmie ministra skarbu Dawida Jackiewicza dotyczącej złotego mercedesa, którego miał zażyczyć sobie prezes jednej ze spółek. - To jest symbol, to jest wasz symbol, bo to nieprawdziwy złoty mercedes, bo to kłamstwo, kłamstwo jest symbolem waszych rządów, kłamiecie cały czas - powiedział Neumann.


"Nie zabierzecie nam biało-czerwonej flagi"

 


Ryszar Petru z Nowoczesnej apelował, by nie chować się za słowami "suwerenność" i "narodowe". - Bo problem jest taki, że stworzyliście bałagan i nie wiecie, jak to wszystko rozwiązać. Nie zabierzecie nam Polakom biało-czerwonej flagi. Nie damy się panie prezesie posortować, nie posortuje pan Polaków - powiedział Petru.


Ocenił, że koszty tej sytuacji uderzają w polskie rodziny. - Jak rozumiem macie świadomość tego, że procedura, którą sami rozpoczęliście doprowadzi do tego, że Polsce zostaną odebrane środki europejskie. Pytanie, czy wy to wiecie, czy policzyliście to? - powiedział lider Nowoczesnej.


Szef Nowoczesnej stwierdził też, że nigdy nie widział tak nerwowego wystąpienia premier Szydło.


"Prowadzicie do wojny domowej"

 


- Prowadzicie do wojny domowej, do wojny między Polakami, do coraz większych podziałów, jest to zupełnie niepotrzebne - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


- Pokrzykiwanie, pohukiwanie na Polaków nie ma sensu - mówił lider PSL. - Nie ma pani żadnych argumentów. Nie potrafi pani prowadzić dialogu. To jest wielka porażka pani formacji politycznej, pani rządu. To jest choroba nienawiści, ona niestety dotknęła panią dzisiaj w niezwykły sposób.


"To szef MSZ sprowadził Komisję Wenecką do Polski - jak Krzyżaków"

 


Paweł Kukiz z Kukiz'15 mówiąc o poparciu dla części wypowiedzi szefowej rządu, zaznaczył jednak, że opozycja miała 8 lat na przygotowanie się do władzy, a to minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Witold Waszczykowski sprowadził Komisję Wenecką do Polski, jak - mówił Kukiz - Konrad Mazowiecki - Krzyżaków. - Sprowadzacie zewnętrzny organ do rozstrzygania spraw polskich - powiedział poseł pod adresem rządzących.


Kukiz po dzisiejszym dniu nie wyklucza piosenki


- To, co tutaj się dzieje, to na koncertach hiphopowych trudno taką atmosferę złapać - mówił nawiązując do wcześniejszego zachowania posłów na sali sejmowej - okrzyków i tupania. - To jest kpina z parlamentu - dodał Kukiz. Nie wykluczył, że z nagranych okrzyków stworzy piosenkę.


Odnosząc się do kwestii sporu wokół TK Kukiz ponownie wezwał do przyjęcia propozycji jego ugrupowania. - Dzisiaj ustalmy, że 2/3 liczby posłów wybiera i wskazuje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zmieńmy konstytucję w tym zakresie i opcję zerową - mówił.

 

PAP