Opozycja chce zwołania na piątek posiedzenia komisji ds. UE w sprawie decyzji KE

Polska
Opozycja chce zwołania na piątek posiedzenia komisji ds. UE w sprawie decyzji KE
PAP/Leszek Szymański

Przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych zwrócili się o zwołanie na piątek posiedzenia sejmowej komisji ds. UE. Opozycja chce, by rząd poinformował jakie ewentualne kroki podejmie ws. ogłoszonego w środę stanowiska Komisji Europejskiej.

KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.

 

O wniosku, który posłowie opozycji skierowali w czwartek do szefowej sejmowej komisji ds. UE Izabeli Kloc (PiS) poinformowali na wspólnej konferencji prasowej: Agnieszka Pomaska (PO), Andżelika Możdżanowska (PSL) i Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna).

 

- Złożyliśmy wniosek o nadzwyczajne i pilne zwołanie posiedzenia komisji ds. Unii Europejskiej. Chcemy, żeby to posiedzenie odbyło się najpóźniej do piątku - powiedziała Pomaska. Jak dodała, celem obrad komisji miałaby być informacja rządu na temat tego, jakie działania zamierza podjąć w związku ze środowym stanowiskiem KE.

 

"Polski rząd toczy jakąś grę z Komisją Europejską"

 

- My nie mamy wiedzy na ten temat - mamy wrażenie, że polski rząd toczy jakąś grę z Komisją Europejską, a także z polskimi parlamentarzystami. Oczekujemy w trybie pilnym takiej informacji - podkreśliła posłanka Platformy. Zadeklarowała, że opozycja jest gotowa, by pracować 24 godziny na dobę, tak by do poniedziałku "naprawić" sytuację wokół TK. - Chcemy silnej pozycji Polski w UE, na świecie i nie pozwolimy PiS tego odebrać, stąd taki wniosek - dodała Pomaska.

 

Krzysztof Truskolaski chciałby się dowiedzieć na jakim etapie są obecnie rozmowy rządu z Komisją Europejską. - Czy to prawda, że pani premier Beata Szydło rozmawiała z panem Timmermansem (wiceszefem KE Fransem Timmermansem - red.), co tak naprawdę ustalili i czy do poniedziałku 23 maja tak, jak zapowiedziała KE, spór o TK zostanie w Polsce rozwiązany? - dodał poseł Nowoczesnej.

 

"Do poniedziałku jest jeszcze czas"

 

Andżelika Możdżanowska przekonywała, że do poniedziałku jest jeszcze czas, by znaleźć rozwiązanie sporu wokół TK. - Dzisiaj wojna domowa Polakom nie służy, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej - podkreśliła posłanka PSL.

 

Według Pomaski, pod wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji ds. UE podpisało 18 posłów opozycji: PO, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15.

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewniał w czwartek, że rząd jest w dialogu z Komisją Europejską. Zależy nam na tym - mówił rzecznik - żeby doprowadzić do rozwiązań legislacyjnych, które będą satysfakcjonujące dla opozycji i dla KE.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze