KE ostrzegła, że jeżeli do 23 maja "nie nastąpi żaden znaczący postęp" w sprawie rozwiązania sytuacji wokół TK, zostanie przyjęty omawiany przez komisarzy projekt opinii na temat praworządności w Polsce.
 
Po przyjęciu opinii i przekazaniu jej polskim władzom Warszawa będzie miała dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi. - W oparciu o otrzymaną odpowiedź Komisja podejmie konstruktywny dialog z polskim rządem w celu znalezienia rozwiązania dotyczącego kwestii podniesionych w opinii. Jeżeli zastrzeżenia wyrażone przez Komisję w opinii nie zostaną zadowalająco uwzględnione w rozsądnym terminie, Komisja może wydać zalecenie - zapowiedziano.

 

Jak podkreślono w komunikacie, obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie, nowelizacji ustawy o TK z grudnia 2015 roku, a także skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 roku, w tym nowej ustawy medialnej.

 

Głosujący są na nie

 

Według większości naszych użytkowników, którzy wzięli udział w sondzie opublikowanej na stronie głównej portalu polsatnews.pl, Polska nie powinna dostosowywać się do ultimatum. Tak zagłosowało 57,5 proc. osób biorących udział w sondzie. Przeciwnego zdania było 42,5 proc.

 

Program prowadził Piotr Witwicki. Wszystkie odcinki są dostępne tutaj.

 

polsatnews.pl