Jest "absolutnie poza wszelką dyskusją", że PE rozpocznie debatę na ten temat dopiero po spełnieniu przez Ankarę warunków ruchu bezwizowego - oświadczył Schulz w wywiadzie dla niemieckiego radia publicznego Deutschlandfunk. Dodał, że dlatego nie skierował do komisji prawnej PE propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

 

Spór o pakiet antyterrorystyczny

 

Według Schulza Turcja nie spełniła dotąd pięciu spośród 72 warunków zniesienia wiz. - Nie chodzi tu jednak o ilość, lecz o jakość, a z jakością jest tak, że nie tylko nie spełniono dwóch najistotniejszych warunków, dotyczących ochrony danych i pakietu antyterrorystycznego, ale nawet nie zabrano się za nie - powiedział szef PE.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan konsekwentnie odrzuca żądania UE w sprawie zmodyfikowania ustaw antyterrorystycznych. W wywiadzie Schulz wskazał na konieczność poinformowania PE, kiedy Ankara zamierza zająć się tą kwestią. - Wtedy moglibyśmy się zastanowić, jak mamy kształtować nasze plany terminowe - zadeklarował.

 

Wizy za imigrantów

 

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tureckich to jeden z głównych elementów zawartego w marcu porozumienia UE z Turcją w sprawie rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

 

Zgodnie z tym porozumieniem Turcja ma przyjmować z powrotem migrantów odsyłanych z Grecji po negatywnym załatwieniu ich wniosków azylowych, mogąc w zamian transferować na teren UE za każdą taką osobę jednego syryjskiego uchodźcę o legalnym statusie.

 

PAP