Zgodnie z projektem, Wielki Piątek i 24 grudnia - Wigilia byłyby dniami, w których czas pracy nie może przekraczać czterech godzin na dobę, a za pracę wykonywaną w te święta "pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem czasu pracy".

 

"Polacy to bardzo zapracowany naród"

 

Gdy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pod koniec marca przedstawiał w Sejmie tę propozycję, argumentował, że Polacy są "jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Pracujemy średnio około 42 godziny tygodniowo. Średnia europejska to jest 36-37 godzin" - mówił.

 

Podkreślił, że w15 krajach Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Według Kosiniaka-Kamysza, inicjatywa ludowców "da szanse na połączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym".

W uzasadnieniu autorzy projektu napisali, że "Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. Z kolei Drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15  państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi".

 

"Zmiany już od przyszłego roku"

 

Przywołali też badania serwisu pracy Praca.pl z których wynika, że "24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny. Z powyższych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii".

 

Obecnie w ustawie o dniach wolnych od pracy wymieniono niedziele oraz 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada -Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie.

 

Zgodnie z projektem, zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

 

PAP