We wtorek podczas ceremonii w Stuttgarcie generał Curtis M. Scaparrotti objął stanowisko  Dowódcy Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM). W środę zostanie uroczyście mianowany Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR).

 

Prawdziwe bliskie spotkania rosyjskich i amerykańskich żołnierzy wywołują wyłącznie nerwy. - Przez ostatnie ćwierć wieku nie musieliśmy czynić priorytetu z odstraszania na wschodniej flance NATO i choć chciałbym, by było inaczej, dziś musimy to robić ze względu na Rosję – powiedział Ash Carter, amerykański sekretarz obrony przemawiając w Stutgarcie.

 

Generała Philipa Breedlove'a ma zastąpić generał Curtis Scaparrotii, wcześniej dowodzący na Bałkanach, w Afganistanie i na Półwyspie Koreańskim. - Dziś liczy się nasz sposób życia - w obliczu licznych zagrożeń i strategicznych wyzwań w tym agresywnych zachowań Rosji – ocenił gen. Curtis Scaparotti poczas uroczystości.

 

Generał wypowiadał się również dwa tygodnie temu przed senacką komisją obrony w Waszyngtonie. - Jeśli będzie to zależało ode mnie wolałabym zamiast brygady obecnej rotacyjnie - stałą obecność na wschodzie Europy – przyznał Scaparrotti.

 

NATO chce "rotacyjnej obecności"

 

Ameryka i NATO nie chcą jednak drażnić Rosji, stąd zamiast stacjonowania koncepcja "ciągłej rotacyjnej obecności”. Najnowsza, potwierdzona przez szefa Pentagonu, to możliwość rozmieszczenia na wschodzie NATO czterech rotacyjnych batalionów  -  amerykańskich,  brytyjskiego i  niemieckiego. Po tysiąc żołnierzy miałoby służyć w Polsce, Estonii, Łotwie i na Litwie.

 

- W takim punkcie jesteśmy. Kolejne szczegóły będą omawiane w najbliższych tygodniach. Ale cała koncepcja i decyzje zapadną latem podczas szczytu NATO – Jens Flosdorff, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

 

Zmiana dowódców właśnie się dokonuje

 

Obecny dowódca sił NATO w Europie, służący w siłach powietrznych USA generał Philip Breedlove przekaże swe obowiązki gen. Scaparrottiemu w środę na uroczystości w kwaterze głównej NATO w Mons pod Brukselą.

 

Breedlove stoi na czele tych sił od maja 2013 roku. Tradycyjnie dowództwo to powierza się zawsze generałowi ze Stanów Zjednoczonych, który jest jednocześnie dowódcą sił USA w Europie.

 

Polsat News