Pomysłem połączenia obu muzeów zajmował się wcześniej także tygodnik "The Observer". Na łamach gazety wypowiedział się historyk Norman Davies, który stwierdził, że: - Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik, a mściwi polscy przywódcy wykorzystują nowe muzeum wojny do przepisania historii.

 

Dwa muzea poświęcone wojnie


Muzeum II Wojny Światowej ma zostać otwarte na przełomie 2016 i 2017 r., a koszt jego budowy wyniesie ok. 449 mln zł. "Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich" - napisano o misji tej instytucji. Duży nacisk ma także zostać położony "na losy jednostek, społeczności i narodów".


Zamiar stworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku ogłosił wiceminister kultury Jarosław Sellin. 1 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej.


Polsat News, Financial Times