"Financial Times": PiS chce kontrolować historię, jak komuniści w PRL

Polska
"Financial Times": PiS chce kontrolować historię, jak komuniści w PRL
Polsat News

Brytyjski dziennik krytykuje przedstawiony przez Ministerstwo Kultury pomysł połączenia powstającego muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. "Financial Times" przypomina, że muzeum, którego budowę zainicjował rząd PO-PSL, miało pokazać cierpienia ludzi różnych narodowości. "Teraz rząd chce zrobić z muzeum celebrę nacjonalizmu w stylu PiS" - pisze dziennik.

Pomysłem połączenia obu muzeów zajmował się wcześniej także tygodnik "The Observer". Na łamach gazety wypowiedział się historyk Norman Davies, który stwierdził, że: - Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik, a mściwi polscy przywódcy wykorzystują nowe muzeum wojny do przepisania historii.

 

Dwa muzea poświęcone wojnie


Muzeum II Wojny Światowej ma zostać otwarte na przełomie 2016 i 2017 r., a koszt jego budowy wyniesie ok. 449 mln zł. "Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich" - napisano o misji tej instytucji. Duży nacisk ma także zostać położony "na losy jednostek, społeczności i narodów".


Zamiar stworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku ogłosił wiceminister kultury Jarosław Sellin. 1 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej.


Polsat News, Financial Times

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze