Zieloni i CDU koalicjantami w Badenii-Wirtembergii

Świat
Zieloni i CDU koalicjantami w Badenii-Wirtembergii
wikipedia.org

Po raz pierwszy w historii Niemiec chadecy będą koalicjantem w rządzie kierowanym przez Zielonych - do niedawna ich zagorzałych przeciwników. O podpisaniu umowy o powołaniu koalicyjnego rządu w Badenii-Wirtembergii Zieloni i CDU poinformowali w poniedziałek.

Urzędujący premier Badenii-Wirtembergii, polityk Zielonych Winfried Kretschmann powiedział, że umowa koalicyjna jest "lepsza niż oczekiwał" i będzie "dobrą podstawą do solidnego rządzenia". Jak podkreślił, wzajemne zaufanie między partnerami "stale wzrastało"  podczas "twardych" rozmów koalicyjnych.


- Przed wyborami Zieloni i "czarni" (CDU - red.) nie szukali się, ale (po wyborach - red.) jakoś się odnaleźli - powiedział główny negocjator z ramienia CDU Thomas Strobl.

 

Zieloni pokierują m.in. resortem ochrony środowiska


Zieloni i CDU otrzymają po pięć ministerstw w koalicyjnym rządzie. Zieloni będą kierować m.in. resortem ochrony środowiska, a CDU resortem spraw wewnętrznych. 12 maja parlament Badenii-Wirtembergii wybierze premiera, którym ma zostać ponownie Kretschmann.


Rząd kierowany przez Zielonych, w którym CDU Angeli Merkel jest mniejszym partnerem, jest ewenementem w historii Niemiec. Od dwóch lat czarno-zielony rząd istnieje co prawda w Hesji, lecz na jego czele stoi polityk CDU Volker Bouffier. Obie partie współrządzą też - razem z SPD - w Saksonii-Anhalcie.

 

Eksperci: podobny układ po wyborach w 2017 r.


Zieloni, którzy po raz pierwszy weszli do Bundestagu w 1983 r., traktowali rządzących wówczas chadeków z CDU i CSU jako swoich głównych politycznych przeciwników. Poglądy obu partii na społeczeństwo, energię atomową, szkolnictwo czy politykę zagraniczną różniły się zasadniczo. Przez długi czas potencjalnym sojusznikiem Zielonych była SPD - najpierw na szczeblu landów, a następnie od 1998 r. na szczeblu całego kraju - w rządzie kanclerza Gerharda Schroedera.


Niemieccy komentatorzy spekulują, że jeśli koalicja Zielonych z CDU w Badenii-Wirtembergii odniesie sukces, to po wyborach do Bundestagu w 2017 r. podobny układ polityczny może powstać w skali całego kraju. Zieloni mogliby wtedy zastąpić SPD jako nowy partner w rządzie Merkel.

 

Badenia-Wirtembergia: najbogatszy kraj związkowy Niemiec


Wybory do lokalnego parlamentu Badenii-Wirtembergii 13 marca wygrała partia Zieloni z 30,3 proc. głosów, przed CDU (27 proc.) i SPD (12,7 proc.). Dotychczasowa koalicja rządowa Zieloni-SPD utraciła większość w landtagu.


Badenia-Wirtembergia należy do największych, najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych krajów związkowych Niemiec. Do niedawna była bastionem CDU, która rządziła nią od 1953 do 2011 r. Zwycięstwo Zielonych w wyborach pięć lat temu uznano za jednorazowe wydarzenie, jednak w marcowych wyborach w tym roku CDU nie udało się odzyskać przewagi.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze